Pobírám sirotčí důchod, v červnu končím školu a termín porodu mám začátkem října. Dostanu důchod o prázdninách a v září?

Odpověď na dotaz ze dne 15. května 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den mám dotaz pobírám sirotčí důchod a tento rok v červnu. Dělám závěrečné zkoušky. Jsem tehotna a TP mám na začátku října. Chtěla bych se zeptat zda mám jeste nárok na sirotčí během prázdnin a ještě i v září? Než nastoupim na rodičovský příspěvek. Určitě během prázdnin do práce nepůjdu... Děkuji za odpověď.
Patricie
Ptáte se nás, do kdy budete mít nárok na sirotčí důchod, když ukončíte studium závěrečnými zkouškami v červnu.

Vážená paní Patricie,

pro přesné informace na svůj dotaz se prosím obraťte na Call centrum ČSSZ, kde Vám na základě Vašeho rodného čísla sdělí přesné informace.
Podle nám dostupných informací budete mít nárok na sirotčí důchod v červenci (pokud končíte SŠ/VOŠ) nebo až do konce srpna (pokud končíte VŠ). Nárok na sirotčí důchod v září byste měla pouze, pokud byste ve studiu pokračovala.

Podmínkou je, že nesmíte vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala účast na důchodovém pojištění, popřípadě nepobírat podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci, nestanete-li se následně studentkou vysoké školy.
Pokud trvá studium (soustavná příprava na budoucí povolání) a sirotek nedosáhl věku 26 let, náleží mu výplata sirotčího důchodu i v případě, že uzavře manželství. Pokud jsou plněny stanovené podmínky, nebrání výplatě sirotčího důchodu ani pobírání rodičovského příspěvku, stane-li se student-sirotek rodičem.

Ukončení studia (a zánik Vašeho nároku) musíte ohlásit na ČSSZ do 8 dnů ode dne zániku podmínky nezaopatřenosti.
V případě, že Váš nárok na sirotčí důchod zanikne, můžete se obrátit na nejbližší pobočku úřadu práce a zažádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti. Více informací můžete získat také v Call centru ÚP.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová