Pobírám sirotčí důchod, prezenčně studuji, ale školu ukončím dříve. Chci předejít komplikacím. Čím se ČSSZ řídí?

Odpověď na dotaz ze dne 15. prosince 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Rád bych se zeptal... Pracuji na HPP a zároveň pobírám sirotčí důchod - respektive studuji prezenčně na VŠ. Dle toho, co jsem se dočetl a pochopil ze zákona - pokud studuji prezenčně, není problém v tom, že pracuji na hlavní pracovní poměr, že? Ale k hlavní otázce - bohužel mě škola nebaví/nenaplňuje a nadále ji nemám v plánu navštěvovat. Dle školy mi bude studium oficiálně ukončeno někdy během března/dubna. Chci se zeptat, pokud do školy nebudu chodit a pro nesplnění studijních podmínek budu vyloučen, bude ČSSZ zkoumat, zda jsem chodil/nechodil do školy? Nebo záleží pouze na potvrzení o studiu, respektive potvrzení o ukončení studia? Rád bych předešel komplikacím a protiprávnímu jednání. Předem děkuji, Chalda.
Chalda

Dobrý den,

píšete, že pracujete na HPP a prezenčně studujete VŠ. Školu chcete ukončit dříve. K oficiálnímu ukončení dojde v březnu/dubnu. Ptáte se, zdali ČSSZ zkoumá, kdy jste ukončil studium, či se řídí potvrzením o studiu. Nechcete se dopustit protiprávního jednání, toho si cením.

ČSSZ se řídí potvrzením o studiu, nemyslím si, že bude zkoumat, zdali školu skutečně navštěvujete či ne. Na druhou stranu ze zákona (viz odstavec Povinnosti) jste povinen jakékoliv změny nahlásit ČSSZ do 8 dní ode dne, kdy se tak stane. Hrozí Vám poté, že byste neoprávněně pobíranou dávku musel vracet.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská