Pobírám sirotčí důchod, nastupuji do druhého ročníku. Když v září doložím potvrzení o studiu, nepozastaví mi jej?

Odpověď na dotaz ze dne 1. září 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak funguje má situace. V pondělí nastupuju do školy do druhého ročníku. A tak by mě zajímalo, když ještě v pondělí 3. Září donesu potvrzení o studiu na pracovní úřad, zda mě bude vyplacen sirotčí důchod tak jak má nebo bude pozastaven? Děkuji moc
Vendula
Nastupujete do druhého ročníku a zajímá Vás, pokud donesete potvrzení o studiu na úřad práce, zda budete dostávat sirotčí důchod nadále.

Dobrý den, Vendulo,

z Vašeho dotazu jsem úplně neporozuměla, v jaké jste přesně situaci. Sirotčí důchod náleží studentům i o prázdninách mezi jednotlivými ročníky. Nevím tedy, zda jste měla přerušeno studium, jestli studujete dálkově nebo v jaké souvislosti zmiňujete úřad práce.

Obecně nárok na sirotčí důchod trvá tehdy, dokud je Vám méně než 26 let a splňujete definici tzv. nezaopatřeného dítěte. To nejčastěji znamená, že studujete. Pokud studujete v denní formě studia, můžete si jakkoli přivydělávat. Pokud studujete v distanční (dálkové) nebo kombinované formě studia, můžete si přivydělávat jen do výše, která nezakládá účast na pojištění (jinak byste o důchod přišla).

Důležité je, že potvrzení o studiu, kterým prokazujete nárok na sirotčí důchod, je třeba doložit na Vaší pobočce OSSZ, kam jste místně příslušná dle Vašeho trvalého bydliště. Úřad práce nemá s vyplácením sirotčího důchodu nic společného. Jen pro jistotu také upozorňuji, že pokud byste byla registrována na úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti, ztratíte na sirotčí důchod nárok.
Nevím, zda jste 3.9. učinila nějaký krok ohledně dodání potvrzení o studiu. Sirotčí důchod Vám je vyplácen k nějakému dni v měsíci – tedy i kdybyste nestačila dodat potvrzení na správu do tohoto termínu a došlo k pozastavení výplaty důchodu, pak by Vám tato měla být opět obnovena ve chvíli, kdy potvrzení o studiu dodáte.

Nejjistější cestou, jak zjistit, zda máte vše ohledně sirotčího důchodu v pořádku, je zavolat na Call centrum ČSSZ. Tam se můžete po zadání Vašeho rodného čísla bavit zcela konkrétně.

Ať se Vám daří při studiu

Barbora Váchová