Pobírám sirotčí důchod. Mohu při prezenčním studiu VOŠ pracovat na zkrácený úvazek?

Odpověď na dotaz ze dne 23. května 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkající se sirotčího důchodu, který pobírám jakožto studentka VOŠ (aktuálně 2. ročník). Po úspěšné praxi mi bylo nabídnuto v dané instituci pracovní zařazení na zkrácený pracovní úvazek vzhledem k budoucím úterním návštěvám školy v průběhu 3. ročníku. (věk 21) Dnes po konzultaci s příslušnou osobou vystupující jménem školy mi bylo řečeno, že jejich postoj k situaci bude takový, že mě nadále budou evidovat jako studenta prezenčního studia s individuálním plánem. Mé dotazy tedy zní: - zda budu mít stále nárok na sirotčí důchod i přes podepsanou pracovní smlouvu byť na zkrácený úvazek. - dále zda existuje limitní hranice pro měsíční výdělek stejně tak, jak je tomu u daní u DPP/DPČ. - doberu sirotčí důchod za tento školní rok do konce prázdnin tak, jak to probíhalo do teď bez zaměstnání? (smlouvu bych měla podepsat k 1. 7.2017) - je nějaká možnost, že bych se výkonem zaměstnání na zkrácený úvazek s ponechaným statutem studenta a pobíráním sirotčího důchodu současně dopouštěla protiprávního jednání? (mám na mysli například případné zpětné vracení výplat sirotčího důchodu atd.) Předem děkuji za zodpovězení mých otázek. Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem
studentka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a studujete VOŠ. Aktuálně máte nabídku na zkrácený pracovní úvazek. Ve studiu na VOŠ budete dále pokračovat a to formou prezenční s individuálním plánem. Ptáte se velmi konkrétně, zda budete mít dále nárok na sirotčí důchod, zda je limitní hranice výdělku i u zkráceného pracovního úvazku, zda doberete sirotčí důchod do konce prázdnin a zda je možnost, že se budete dopouštět protiprávního jednání.

Dobrý den,

pokud studujete v prezenčním studiu, máte nárok na výdělek bez omezení, tzn. můžete pracovat i na hlavní pracovní poměr bez omezení výše výdělku. Jelikož budete po prázdninách dále pokračovat ve studiu, sirotčí důchod byste tedy měla pobírat i během školních prázdnin, jako tomu bylo doposud. Pokud budete nadále studovat v prezenční formě studia, tak do 26 let máte nárok na sirotčí důchod a tudíž by nemělo docházet k protiprávnímu jednání z Vaší strany.

Jen upozorňuji, že v případě změny formy studia na kombinovanou/dálkovou, byste si mohla přivydělávat pouze pracovní činností, která nezakládá účast na sociálním pojištění. Což znamená na dohodu o provedení práce (DPP), s jistým omezením na dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ) nebo na živnost (OSVČ). V případě DPP nezakládá účast na sociálním pojištění do výše výdělku 10.000   Kč/měsíc, DPP je obecně limitována také počtem odpracovaných hodin, a to 300 hodin za rok. U DPČ je limit stanoven výší výdělku 2.500  Kč/měsíc. U práce na živnostenský list (OSVČ) je limitem pouze výše výdělku, která je každý rok nově stanovena a lze ji zjistit na ČSSZ.

Informace doporučuji ověřit na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení nebo na Call centru ČSSZ, sekci důchodové pojištění na tel: 257 062 860.

S přáním hodně štěstí v práci i ve studiu

Veronika Drnková