Pobírám sirotčí důchod, jsem těhotná a studuji. Zůstane mi nárok na důchod po svatbě?

Odpověď na dotaz ze dne 12. 5. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den , měla bych dotaz ohledně nároku na sirotčí důchod , pobírám sirotčí důchod , otěhotněla jsem a z důvodů že nemám odpracováno a jsem stále student mám nárok pouze na rodičovský příspěvek . Tady jsem se dočetla ,že pokud nezanechám studia tak mohu pobírat sirotčí důchod i rodičovský příspěvek . Toto mi potvrdili i na sprave socialního zabezpečení . Ale nepotvrdili mi co jsem se dočetla tady že pokud se vdám tak na to už mít nárok nabudu . Prosím tedy o vysvětlení : je mi 22 let pobírám sirotčí důchod a za pár měsíců půjdu na rodičovský příspěvek , studium nechci ukončit chci dostudovat a do toho se vdávat . Na co tedy mám a nemám a budu mít po svatbě nárok ? Předem velice děkuji za vaši odpověď.

Kristýna
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Pobíráte sirotčí důchod, studujete a otěhotněla jste. Plánujete se vdát a pokračovat ve studiu. Ptáte se, zda budete mít nárok na sirotčí důchod i po svatbě.

Dobrý den, Kristýno,

sirotčí důchod můžete pobírat, pokud jste tzv. nezaopatřeným dítětem. Podle zákona jste jím do 26 let v případě, že se připravujete na budoucí povolání, tedy že studujete. Píšete, že Vám je 22 let. Pokud při péči o dítě nepřerušíte studium, svatba na Váš nárok na sirotčí důchod nebude mít vliv. Budete ho nadále pobírat. Váš nárok by zanikl v případě, že byste studium přerušila nebo dosáhla výše uvedeného věku 26 let.

S přáním všeho dobrého

Petra Černá

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Černá

poradenská pracovnice a vedoucí poradny, redaktorka internetové poradny

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz