Pobírám sirotčí důchod a studuji prezenčně VOŠ. Mohu mít vyšší příjmy než 10 tisíc měsíčně?

Odpověď na dotaz ze dne 10. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, je mi 21 let a pobírám sirotčí důchod po zemřelém otci. Studuji prezenční studium na VOŠ. A pracuji v nemocnici na DPČ, má výplata nepřesahuje nikdy 10tis. Touto cestou bych Vám položit dvě otázky a to: 1. Smím vůbec pracovat na DPČ, když pobírám sirotčí důchod? 2. Tento měsíc mi přišel jednorázový příspěvek od státu, který přesahuje 10tis. Smím si tyto peníze ponechat? Předem děkuji za odpověď.
Lucapuca

Dobrý den,

obracíte se na nás s dotazem ohledně sirotčího důchodu. Je Vám 21 let, studujete prezenčně VOŠ, přivyděláváte si formou DPČ. Ptáte se, jestli vůbec můžete pracovat při pobírání sirotčího důchodu a zdali si můžete ponechat příspěvek od státu, který Vám přišel tento měsíc.

Pokud studujete prezenčně, tak si můžete přivydělávat neomezeně. Výše výdělku nemá na Váš nárok na sirotčí důchod vliv. Situace by byla jiná, pokud byste studoval formou kombinovanou nebo dálkovou. Tam je možnost přivýdělku při současném zachování nároku na sirotčí důchod omezena (do 3 tis./měs., u DPP do 10 tis./měs.).

Nevím přesně, jaký příspěvek od státu máte na mysli, vzhledem k výše uvedenému rovněž nebude mít vliv na Váš nárok na sirotčí důchod.

S přáním úspěchů ve studijním i pracovním životě

Monika Vaníčková