Pobírám sirotčí důchod a prezenčně studuji VŠ. Budu mít na důchod nárok, když při škole začnu pracovat na HPP?

Odpověď na dotaz ze dne 16. 4. 2024 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, mám dotaz, jsem studentkou prezenčního studia na vysoké škole a pobírám sirotčí důchod. Tento školní rok jsem měla končit (státnicovát) ale nezvládla jsem jeden předmět. A tak budu další rok vedená jako student, ale do školy chodit nemusím, protože si potom dojdu jenom na tu zkoušku. A tak mám dotaz, když si teď najdu práci na HPP ale budu i dál vedena jako student, přijdu o sirotčí důchod? Děkuji za odpověď.

Claudia

Píšete, že pobíráte sirotčí důchod a prezenčně studujete vysokou školu. V příštím roce budete mít méně studijních povinností, a ráda byste si proto našla práci na hlavní pracovní poměr. Obracíte se na nás s dotazem, zda byste v takovém případě nadále měla nárok na sirotčí důchod.

Dobrý den,

pokud budete v příštím roce nadále zapsána v prezenčním studiu, není Váš nárok na sirotčí důchod výší a způsobem výdělku nijak omezen. Při studiu tedy můžete být zaměstnána na hlavní pracovní poměr a do ukončení studia budete mít nadále nárok sirotčí důchod pobírat. Omezení výdělku se při pobírání sirotčího důchodu týká dálkového (kombinovaného) studia, kdy je možné pracovat pouze v rozsahu, který nezakládá povinnost odvádět sociální a zdravotní pojištění.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz