Pobírám příspěvek na péči o otce. Započítává se příspěvek do rozhodných příjmů, když mi snížili hmotnou nouzi?

Odpověď na dotaz ze dne 13. dubna 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chci se zeptat pobírám příspěvěk na péči v částce 4,400,-Kč životní minimum jsem měla 3,345,-Kč rodičovský příspěvek 7,600,-Kč příspěvek na bydlení 6,400,-Kč přídavek na dvě děti 1,000,-Kč.. Tudíš mi ho snížily na 1,450,-Kč ale 6 měsíců jsem brala předtím než mi to snížily 4,500,-Kč Paní mi řekla že se mi to životní minimum počítá s přídavkem na péči ale proč mi to po nějakých měsících řekne až teť?! chci se poptat jak to tedy je. Mám známé které jsou na sociálních dávkách a pečují také o svého otce ale jím se nic nesnížilo a ještě mi řekly že se to do životního minima nepočítá. Děkuji za odpověď Dvorská Lenka
Lenka Dvorská
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pobíráte několik sociálních dávek. Pokud tomu dobře rozumím, poté co jste začala pobírat příspěvek na péči - pečujete o svého otce, Vám snížili dávku v hmotné nouzi. Ptáte se, zda se příspěvek na péči započítává do rozhodných příjmů pro zjištění nároku na dávky.

Dobrý den, paní Dvorská,

u dávek v hmotné nouzi se Vám příspěvek na péči započítává jakožto pečující osobě do rozhodných příjmů a to pokud nežijete s otcem ve společné domácnosti.

U dávek, jako je rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení a přídavek na děti, se příspěvek do rozhodného příjmu nezapočítává.

S pozdravem

Irena Buchtová