Pobírala jsem vdovský důchod od září 2013 a letos v březnu mi bylo 50 let. Chtěla bych si zažádat o obnovu důchodu, platí ještě podmínky?

Odpověď na dotaz ze dne 5. dubna 2016 zobrazit původní dotaz
Dobry den, chtela bych poprosit o radu. Ovdovela jsem v roce 1991. Vdovsky duchod jsem pobirala do zari 2013,kdy bylo me jedine dceri 26 let. Ja jsem narozena 24.3.1966 a tudiz mi bylo v breznu 50 let. Chtela bych so zazadat o obnovu vdovskeho duchodu,jelikoz jsem dosahla 50 let. Ale nevim, zda tyto podminky jeste plati. Dekuji za odpoved.
Vera
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ovdověla jste v roce 1991 a vdovský důchod pobírala do září 2013, kdy dcera dosáhla věku 26 let. Chtěla byste si požádat o jeho obnovu, ale nevíte, zda dosažením svých 50 let věku splňujete podmínky.

Dobrý den, paní Věro,

trochu Vás na začátku mojí odpovědi obeznámím se zákonnou úpravou vdovských důchodů, abyste věděla, z čeho moje odpověď vychází. Pokud došlo k zániku nároku na vdovský nebo vdovecký důchod před 1. 1. 2010 nebo po 31. 12. 2009, ale vdovský nebo vdovecký důchod byl přiznán před 1. 1. 2010, vznikne nárok na vdovský nebo vdovecký důchod po 31. 12. 2009 znovu do pěti let od zániku dřívějšího nároku na vdovský nebo vdovecký důchod za podmínek uvedených v § 50 odst. 2 zdp ve znění účinném k 31. 12. 2009. To znamená, že nárok vznikne i tehdy, jestliže do pěti let dovrší vdova 55 let věku nebo vdovec 58 let věku.
Do pěti let od zániku vdovského důchodu, tj. do září 2018, dovršíte věku 52 let. Vdovský důchod Vám tak nemůže být obnoven.
Informace o konkrétních důchodech poskytuje Call centrum ČSSZ na základě rodného čísla.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal