Po vyučení jsem pracoval, teď chci chodit opět na střední školu. Mohu znovu žádat o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 2. ledna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli můžu znovu žádat o sirotčí důchod když jsem po vyučení pracoval a teď bych znovu chodit na střední školu
Lukáš
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Jste po vyučení a pracujete. Rád byste věděl, zda můžete požádat o sirotčí důchod, když se rozhodnete chodit znovu na střední školu.

Milý Lukáši,

pro nárok na sirotčí důchod se musíte opětovně stát nezaopatřeným dítětem. Nezaopatřeným dítětem je dítě do skončení povinné školní docházky, a poté nejdéle do 26 let, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání.
Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje studium na středních, vyšších odborných a vysokých školách v České republice. Pokud tuto podmínku sirotek splňuje, prokáže ji tím, že předloží aktuální potvrzení školy o studiu.

Ještě přidávám informaci o možnosti pracovat při studiu. Pokud je dítě mladší 26 let a studuje denní formou na SŠ nebo VŠ, tak může mít během studia neomezený příjem (z práce nebo podnikání) a neztrácí nárok na sirotčí důchod. Každoročně je potřeba odeslat místně příslušné OSSZ potvrzení o studiu.

Další informace se dozvíte na stránkách ČSSZ.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal