Po úmrtí maminky přišel na její účet ještě důchod. Jak účet zrušit?

Odpověď na dotaz ze dne 23. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, maminka umřela 25.6.2018 a na její učet přišel duchod 4.7.2018 jak se máme zařídít chtěli bychom učet zrušit- děkuji za odpověd
Anna Hermanova
Píšete nám, že na účet, který chcete zrušit, přišel důchod pro maminku 4.7. 2018, tedy 9 dní po jejím úmrtí 25.6. Ptáte se, jak se máte zařídit.

Vážená paní Hermanová,

nejprve prosím přijměte moji upřímnou soustrast se ztrátou Vaší maminky.

Jelikož Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí důchody vždy na měsíc dopředu, tak Vaše maminka nemá na poslední dávku, která přišla na účet, nárok.
Pracovnice Call centra ČSSZ předávají informaci, že v takovém případě jsou schopni s bankou vyjednat zaslání platby zpět sami.
Vaší povinností je pouze nahlásit ČSSZ úmrtí Vaší maminky a počkat až ČSSZ situaci vyřeší. Tyto informace si můžete v call centru ověřit. Pokud pracovici sdělíte rodné číslo maminky, tak se můžete bavit zcela konkrétně.

Účet po mamince můžete zrušit až po pravomocném skončení dědického řízení podle pravidel konkrétní banky. Může tak učinit dědic, na kterého přejdou práva a povinnosti majitele účtu. Tento dědic má možnost účet zrušit nebo převést na sebe, v bance je třeba doložit notářské rozhodnutí.

S přáním zdárného vyřízení

Sára Balabánová