Po týdnu hospitalizace (od 1.1.) mi zemřel otec, pečovala jsem o něj 2 roky. Může úřad práce chtít zpět příspěvek na péči za leden?

Odpověď na dotaz ze dne 26. ledna 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné nějakým způsobem obhájit nárok na PnP. O otce jsem se starala 2 roky (IV. stupeň závislosti). Hospitalizován byl 1.1. 2021 a zemřel 7.1. v nemocnici. Hospitalizaci i úmrtí jsem včas nahlásila. Příspěvek na péči za leden mi byl i tak zaslán. Měla jsem za to, že na něj mám tedy nárok. Dnes mi volala paní z ÚP, zda bych mohla příspěvek vrátit. Chtěla jsem se tímto zeptat, zda je možné přihlédnout k tomu, že otec byl ještě 1.1. doma, sanitku jsem volala někdy dopoledne a poté jsem otce jako pečující osoba doprovázela do nemocnice, kde jsem s ním byla do pozdních odpoledních hodin. Mám v tomto případě na PnP za měsíc leden nárok nebo ne. Předem děkuji za odpověď!
Markéta

Dobrý den, paní Markéto,

nejprve mi dovolte vyjádřit Vám lítost nad úmrtím Vašeho táty.

Prvním dnem měsíce ledna byl Váš otec hospitalizován v nemocnici, kde také 7.1. zemřel. Pobíral příspěvek na péči a úřad práce po Vás nyní požaduje vrátit již vyplacený lednový příspěvek. Ráda byste věděla, zda lze přihlédnout k tomu, že jste se o otce starala ještě v den, kdy byl hospitalizován a získala tak nárok na příspěvek za tento měsíc.

Úřad práce ve Vašem případě po Vás bohužel požaduje již vyplacený příspěvek na péči oprávněně. Podle § 16 zákona o sociálních službách, nárok na výplatu příspěvku nenáleží za kalendářní měsíc, ve kterém oprávněná osoba zemřela, pokud jí od prvního dne tohoto kalendářního měsíce do dne smrti byla poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace.

Zdravím Vás.

Oldřich Hanibal