Po smrti manžela v prosinci 2021 jsem rok pobírala vdovský důchod. Kdy mohu zažádat o jeho obnovu?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

v prosinci 2021 mi zemrel manžel,bylo mu 47 let.Rok jsem pobirala vdovsky důchod.Kdy si mohu zažádat o obnovu vdovského důchodu?

Alena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

V prosinci 2021 Vám ve věku 47 let zemřel manžel a Vy jste po dobu jednoho roku pobírala vdovský důchod. Obracíte se na nás s dotazem, kdy můžete požádat o jeho obnovu.

Dobrý den,

nárok na obnovení výplaty vdovského důchodu byste měla v případě, pokud byste splnila alespoň jednu z následujících podmínek:
• péče o nezaopatřené dítě,
• péče o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
• péče o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s Vámi žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
• Vy sama jste invalidní ve třetím stupni,
• dosažení alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk pro muže stejného data narození nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší.

O obnovení výplaty vdovského důchodu byste mohla požádat, pokud byste některou z výše uvedených podmínek splnila do dvou let od data ukončení výplaty vdovského důchodu, který jste pobírala v prvním roce po úmrtí manžela.

Pro bližší informace se lze obrátit přímo na příslušnou pobočku ČSSZ, se kterou jste ohledně svého vdovského důchodu byla v kontaktu nebo na call centrum ČSSZ na čísle 800 050 248.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz