Po smrti manžela pečuji o syna závislého na pomoci druhé osoby. Má to vliv na vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 18. května 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den zemřel my manžel 68 let mám syna 38 let je závislý na pomoci druhé osoby má ||| stupeň závislosti starám se o něj jsem v důchodu jak to bude z vdovským důchodem jestli to tam je nejak zvýhodněný děkuji za odpověď
Věra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda je nějaké zvýhodnění při čerpání vdovského důchodu při péči o syna, který je závislý na péči druhé osoby ve lll. stupni.

Dobrý den,

dovolte mi, abych Vám nejprve vyjádřila upřímnou soustrast se ztrátou Vašeho manžela.
Ptáte se, zda je nějaké zvýhodnění při čerpání vdovského důchodu při péči o syna, který je závislý na péči druhé osoby ve lll. stupni.

Ano, zohlednění takové situace existuje. Z důvodu péče o dítě ve lll. stupni závislosti můžete uplatnit nárok na čerpání vdovského důchodu i po uplynutí 1 roku, kdy bez splnění některé z podmínek pro další čerpání vdovského důchodu tento zaniká.

Píšete, že již pobíráte starobní důchod. Budou Vám tedy vypláceny oba důchody (tzv. souběh důchodů). Vyšší důchod se bude vyplácet v plné výši a z druhého důchodu se bude vyplácet jedna polovina jeho procentní části. (Základní výměra u druhého, nižšího důchodu se vyplácet nebude).

Ohledně konkrétní výše čerpání důchodu se můžete obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení. Po sdělení rodného čísla se můžete bavit zcela konkrétně.

S pozdravem a přáním hodně sil

Sára Balabánová