Po smrti bratra mám návaly smutku, úzkosti, děsím se vlastního konce, budím se. Jak to zvládnout?

Odpověď na dotaz ze dne 17. ledna 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, na konci roku mi vážně onemocněl bratr, byl mu diagnostikován zhoubný nádor na játrech a 8 ledna zemřel. Mám velké návaly smutku, bezmoci, sklíčení, úzkosti a pláče. Děsí mě i představa, že bych mohl brzy zemřít a propadám depresím. V noci se budím celý zpocený, všechno mě bolí a v každé z těch bolestí si namlouvám nejhorší. Vůbec nevím, jak se s tím vypořádat.. :-/ prosím o radu jak dál, sám to nezvládám...
Petr

Dobrý den,

chápu, že Vám je nyní velmi špatně, Váš bratr zemřel poměrně rychle a od jeho odchodu je to velmi krátká doba. Přišel jste o blízkého člověka a zároveň Vás jeho rychlá smrt konfrontovala se strachem z vlastní smrtelnosti a ukázala Vám lidskou bezmoc v rámci konečnosti života. Je to hodně těžké téma, a přestože se s ním většina z nás v průběhu svého bytí setká, málokdo je na něj připraven.

Pocity a stavy, které popisujete, jsou hodně nepříjemné a nedivím se, že je toho na Vás moc. Pochybuji, že se tím dá projít s nějakým nadhledem či odstupem. Proto je také normální Váš pocit „sám to nezvládám“. Určitě je dobré na to nebýt sám. Je Vám těžko, smutno a úzko, bojíte se, a to je situace, kdy je namístě obrátit se na druhé. Můžete požádat své přátele, aby s Vámi byli, můžete kdykoliv zavolat na některou z linek důvěry pro dospělé a můžete také vyhledat poradce pro pozůstalé, který umí pracovat s lidmi ve fázi akutního smutku a truchlení. Pokud jste věřící, mohla by Vás také podpořit duchovní útěcha. Při příliš velkých a dlouho trvajících úzkostech bych Vám také doporučila navštívit praktického lékaře nebo psychiatra, aby Vám poskytli pomoc psychofarmaky. Praktický lékař Vám také může vystavit v současné době neschopenku, abyste si mohl odpočinout.

Je pravděpodobné, že většina Vašich obtíží se časem zmenší a vymizí. Ale není třeba nadbytečně trpět a procházet „peklem“ nebo riskovat, že se stanou chronickými, když jsou tu jiní lidé, kteří Vás mohou podpořit, pomoci a být s Vámi tak, abyste toto těžké období mohl projít bez dalších následků.

Zuzana Vondřichová