Po smrti babičky chce moje máma i můj strýc přepsat svůj dědický podíl na mě. Je to možné?

Odpověď na dotaz ze dne 24. června 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den prosím vás chci se zeptat je možné vzdát se dedictvi ve prospech třetí osoby .Jedná se o řízení po starence která měla tři děti jednym ditem je má máma která mě dala plnou moc v zastupování je možné tedy vzdát se jejiho podilu ve prospech mě jsem její dcera . Zaroven i starencin syn chce svůj podíl prepsat na me . Dekuji
Misicka

Dobrý den,

ze zákona je právem dědice vzdát se svého podílu ve prospěch třetí osoby. Touto třetí osobou ale musí být jiný dědic. Ve Vámi popsaném případě budou dědit potomci zůstavitelky (Vaší babičky). Vy – jako vnučka zůstavitelky – v současné chvíli nejste dědicem. Proto se ani Vaše maminka nemůže podílu ve Váš prospěch vzdát. Co by však Vaše maminka i Váš strýc mohli udělat, je sepsat smlouvu o zcizení dědictví. Dědic totiž může úplatnou či bezúplatnou smlouvou ve formě notářského zápisu převést své dědické právo na třetí osobu, a to kdykoliv v době po smrti zůstavitele až do nabytí dědictví.

Doporučuji tento postup konzultovat s notářem. Poradí Vám nejvhodnější postup a případně pomůže se soupisem uvedené smlouvy.

S pozdravem

JUDr. Barbora Vráblová, Ph.D.