Po podání penicilinu jsem zažil reakci těla, se kterou se mi nedaří psychicky vyrovnat. Co s tím?

Odpověď na dotaz ze dne 4. května 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, jemi 57 let, byl jsem hospitalizovám na ORL s flegmonou l boltce / stejné před rokem/ Zahájena aplikace Prokain Penicilinem 3. 0mil.j. im. Druhá aoplikace komplikovaná výraznou hiogneho reakcí 5-7 min. /stojí ve zpráve, ale sestra, která mi aplikovala řekla, že jsem byl "mimo" 15 minut / přechod na tablety Penbene. Tolik ze zprávy. To co jsem si prožil bylo neskutečné, v tom prožitku jsem byl léčen na vynikající klinice nejmodernějšími metodami jak mi bylo sděleno, ale bylo to něco za něco... byl jsem někde u bran pekla, přes veškerou snahu vrátit se zpět do života, to prostě nešlo, přitom rozhodnutí bylo jen a pouze na mně, že si o to řeknu, ale nebyl jsem toho schopen, potřeboval jsem pomoc od někoho... vnímal jsem že personál stojí okolo postele a je připraven pro mně udělat první poslední, ale čeká na moje svolení, které jsem nebyl schopen dát... nakonec se to povedlo, někdo chtěl, abych tu ještě byl a pomohl mi říci konec. okamžitě vše skončilo... ten personál, který jsem cítil, si evidentně oddechl / celé odddělení kolem postele/ primářovi spadl balvan, okamžitě jsem vnímal... viděl jsem, že na mně koukají jako na blázna, tak jsem přeříkal svoje nacionále a snažil se sdělit co jsem prožil, bylo jen uklidňování, že už bude dobře...během dopoledne jsem se z toho dostal po stránce fyzické, ale ta druhá strana dušička se stím nemůže vyrovnat, proto tento dotaz. Můžete mi k tomu něco více sdělit nebo vysvětlit...Předem děkuji V. Šalanda
Vítězslav Šalanda

Vážený pane Šalando,

po nitrosvalovém podání penicilinu u Vás vznikla poměrně vzácná nealergická reakce, která se projevuje právě Vámi uvedenými příznaky. Zde je popis a citace z lékařského slovníku:

Hoigného syndrom – akutní stav vzácně vznikající po nitrosvalovém podání depotního penicilinu. Projevuje se úzkostí (někdy až strachem ze smrti), vjemy sluchových šelestů, zrakovými iluzemi, změnami v krevním oběhu, někdy i zatemněním vědomí. Přes svůj dramatický nástup samovolně ustupuje. Nejde o alergii (která u penicilinu je poměrně častá), ale zřejmě o důsledek průchodu mikroagregátů léku drobnými cévami. (Citace z Velkého lékařského slovníku On-line – Maxdorf).

Znamená to tedy, že tato reakce vzniknout může, ale nelze ji dopředu nijak ovlivnit ani předpokládat (ale kvůli podobným reakcím je vždy nutno po injekčním podání léku setrvat cca 20 min. v dosahu lékaře). Tato reakce, na rozdíl třeba od alergie, naštěstí ustupuje rychle sama a po stránce fyzické nemá větších komplikací. Způsobuje ji pravděpodobně shluknutí částeček léku v drobných cévách v krevním oběhu, po několika minutách ale dojde k průchodu těchto částeček a k úplnému ústupu příznaků.

Pokud ve Vás tento jistě traumatický zážitek přetrvává, neváhejte a promluvte si o svém zážitku například s psychologem. Tak jako po každém stresujícím prožitku, i po této reakci ve Vás může toto trauma přetrvávat a je vhodné celou situaci rozebrat s někým, kdo Vám pomůže tyto nepříjemné zážitky překonat.

S přáním všeho dobrého

Jana Michlová