Po mnoha komplikacích mi zemřel tatínek se selháním ledvin. Proč dostával morfin, když neměl rakovinu?

Odpověď na dotaz ze dne 23. 2. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobry večer prosim o odpověd na dotaz Pečovala jsem o meho milovaneho tatinka Podavala leky inzulin i injekce na cukrovku a revmatoidni artritidu Prodělal v červenci zapal plic s covidem uzdravil se Pak 22.12.začal zvracet prujem teploty Ležel na JIP interna pak selhavaly ledviny srdce dostal zapal plic Uvazovali mu ruce i po mirnem zlepšeni podali morfin a tatinek nereagoval pak vysoke teploty Proč se dava morfin když neměl rakovinu Už nereagoval 28.12.zemřel Byla jsem s nim co mě tam nechali ale v noci mě odmitli zavolat

Dagmar

Váš tatínek zemřel po těžkém onemocnění na intenzivní péči. Léčil se pro cukrovku a revmatoidní artritidu. Dostal COVID-19 a pak průjmovité onemocnění, selhání ledvin a zápal plic. Ptáte se, proč před úmrtím dostával morfin.

Vážená Dagmar,

z toho, co píšete se domnívám, že tatínek byl velmi nemocný, a i když neměl nádorové onemocnění. Zápal plic a selhání ledvin pravděpodobně vyvolávaly velkou dušnost a bolesti. Oba tyto příznaky jsou zdrojem velkého utrpení pro nemocné a povinností lékařů je toto utrpení tlumit. Pokud to je možné, pak se pochopitelně postupuje tak, aby nemoc, která dušnost a bolesti vyvolala, byla odstraněna a pacient byl vyléčen. Někdy ale vyléčení není možné, a pak je základem léčby takzvaná léčba symptomová, tedy léčba zaměřená na mírnění utrpení. Morfin je základní lék, který tlumí dušnost a bolesti všude tam, kde nic jiného nemůže pomoci. To, že lékař podává morfin tedy znamená, že pacient má velké utrpení a lékař se snaží toto utrpení zmírnit.

Bohužel často dochází k nedorozumění, které vede k obavám, že morfin uspíšil nebo dokonce přivodil úmrtí nemocného. Snažíme se pak vysvětlovat, že lékař, který morfin podal byl zkušený a správně podal lék, který ulevil utrpení pacienta. Naopak lékař, který by v takové situaci morfin (nebo jemu podobný lék) nepodal, postupuje proti pravidlům a doporučeným postupům.

Snad vám i tato odpověď pomůže vyrovnat se s úmrtím tatínka, kterého jste zřejmě měla velmi ráda a pečlivě jste se o něj starala.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová

Dotaz zodpovídá

MUDr. Irena Závadová

MUDr. Irena Závadová

lékařka

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz