Po maturitě jsem pracovala, nyní se hlásím na VOŠ. Mohu znovu žádat o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 29. června 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pobírala jsem sirotčí duchod a odmaturovala jsem na podzim 2017 a poté jsem pracovala.Teď se hlásím na Vyšší odbornou školu na denní studium, můžu si o sirotčí důchod znova požádat?.Děkuji za odpověď S přáním hezkého dne Kája
Kája
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, jestli můžete znovu žádat o sirotčí důchod, když jste pracovala mezi maturitou a nástupem na VOŠ na denní studium.

Dobrý den, Kájo,

žádat můžete, pokud jste podle znění zákona tzv. nezaopatřeným dítětem, kterým je osoba nejdéle do 26. roku věku, jestliže se soustavně připravuje na budoucí povolání (neboli studuje), nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. To znamená, že pokud budete studovat v denní formě studia a je Vám méně než 26 let, tak budete mít nárok na sirotčí důchod a žádat můžete.

Ještě pro úplnost doplním, že v případě denního studia si můžete přivydělávat a neohrozí to Váš nárok na sirotční důchod. U dálkové formy studia zákon stanovuje limity ve výši výdělku, záleží potom na typu pracovního poměru aj.

Budete-li mít další otázky, můžete se obrátit na Call centrum České správy sociálního zabezpečení, na tel. 800 050 248.

Přeji hodně štěstí ve studiu.

S pozdravem

Veronika Drnková