Po cévní mozkové příhodě mám strach ze smrti. Co dělat?

Odpověď na dotaz ze dne 4. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

dobrý den je mi 53 let ale čím se, s diabetem vysokým tlakem a cholesterolem 3 . 9 se mi udělalo zle ve smyslu špatného vyjadřování a spadl mi levý koutek. okamžitě do nemocnice potvrdila se mozková příhoda. ucpané krkavice pry Neoperovatelne. co bude dál strašně se bojím budoucnosti že zemřu mam tolika plánu a snu ještě se necítím stará děkuji z a odpověd

Štěpánka

Nedávno jste utrpěla cévní mozkovou příhodu. Zapříčinila ji ucpaná tepna, kterou není možné operovat. Píšete o svých plánech, snech a velké obavě ze smrti. Pokládáte otázku, co bude dál. Možná přemýšlíte, jak se se situací a Vašimi pocity vyrovnat. 

Dobrý den, paní Štěpánko,

píšete o strachu z budoucnosti, souvisejícím s prodělanou cévní mozkovou příhodou. Představuji si, že celá ta situace musela být pro Vás značně nepříjemná, když jste zažila, že se nemůžete dobře vyjádřit, když jste slyšela, že příčina mozkové příhody není odstranitelná operací. Je pro mě zcela pochopitelné, že máte obavy o svůj život, o to, zda budete moct realizovat své plány.

Nevím, co dalšího jste se dozvěděla od lékařů o svém zdravotním stavu, zda víte, jestli mají lékaři kromě operace nějaké jiné možnosti léčby, jak moc je to vlastně pro Vás nebezpečné. Chci Vás podpořit v tom, že máte právo se lékařů ptát, klidně i opakovaně. Někdy pomůže si otázky sepsat a přinést si je do ordinace, abyste na nic důležitého nezapomněla. Můžete si také s sebou vzít někoho blízkého, pokud by Vám to bylo příjemné.

Některé otázky Vám také možná může pomoci odpovědět web, týkající se právě problematiky cévní mozkové příhody. Mají na webu také poradnu. 

Zažila jste pocit ohrožení života. Přijde mi to velmi silný moment. Uvědomila jste si, jaké máte plány a sny, co byste ještě ráda prožila. Moc bych Vám přála, abyste mohla začít něco z těch snů realizovat. Nikdo z nás nevíme, kolik času před sebou ještě máme. Pokud dokážeme žít s vědomím, že život není napořád, může nám to pomoci dobře ho využít, neodkládat plány a sny někam do vzdálené budoucnosti, ale snažit se to důležité dělat už teď, v rámci možností, které aktuálně máme. 

Když je toho na nás moc, osvědčuje se mít někoho, s kým je možné mluvit o tom, co se děje. Kromě svých blízkých můžete využít linky důvěry (často dostupné 24h denně) nebo psychoterapeuty

Moc Vám přeji, abyste dokázala najít svou další cestu životem bez příliš velkého strachu.

Barbora Váchová

 

Dotaz zodpovídá

Mgr. Barbora Váchová

Mgr. Barbora Váchová

psycholožka, poradce pro pozůstalé

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz