Plánuji začít studovat dálkově a pracovat na DPČ. Přijdu o sirotčí důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 26. 7. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o informaci týkající se možnosti pobírání sirotčího důchodu současně s vykonáváním práce po uzavření DPČ. Ukončila jsem bakalářské studium v prezenční formě a nyní budu nadále pokračovat v magisterském studiu, avšak v kombinované formě. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda po uzavření DPČ a nepřesáhnutí měsíčního příjmu 10 000kc mi bude i nadále sirotčí důchod vyplácen?! Předem mockrát děkuji za informaci

Ivana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete nám, že pobíráte sirotčí důchod, pracujete na DPČ s výdělkem, který nepřesahuje 10 000,-/měsíčně. Doposud jste studovala prezenční formou, ale dále budete pokračovat v dálkovém studiu. Ptáte se, zdali nepřijdete o sirotčí důchod.

Dobrý den, paní Ivano,
 

u prezenčního studia a současného pobírání sirotčího důchodu nejsou výdělek a forma práce nijak omezeny. U kombinovaného studia však ano a to tak, že výdělečná činnost nesmí zakládat účast na pojištění.

U smlouvy na DPP se pojištění neodvádí do výdělku 10 000,- měsíčně (DPP je zároveň omezeno 300 hodinami pracovní činnosti za rok).

U smlouvy na DPČ lze pracovat vždy max. do 20 hodin týdně. Aby se u DPČ zároveň neodvádělo pojištění, nesmí měsíční výdělek překročit 4000,-. Pokud by byl překročen, pak musí zaměstnavatel začít odvádět pojištění. V takovém případě by u kombinovaného studia nebylo možné současně pobírat sirotčí důchod.

Pro bližší informace si prosím zavolejte na Českou správu sociální zabezpečení.
 

S pozdravem za poradnu
 

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz