Plánuji se vzdát dědictví po matce ve prospěch sestry. Bude to automaticky platit i pro dědictví po otci v budoucnu?

Odpověď na dotaz ze dne 18. 3. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, zemřela mi maminka a já mám ještě 3 sourozence. Chci se zeptat, je možné, ze se zreknu deditstvi a přenechám ho jednomu ze svých sourozenců? Nicméně otec žije. Závěť není sepsána. Moje otázka zní, jestli mohu přenechat své deditstvi sestře a jestli když zemře otec, jestli díky tomu, ze se zreknu deditstvi matky, bude mít nějaký dopad na deditstvi po otci? Nebo je to stejně automaticky, ze se zrikam zároveň i deditstvi po otci. Děkuji za odpověď

Lukas
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Po úmrtí maminky se chcete svého dědického podílu vzdát ve prospěch své sestry. Ptáte se, zda tento krok automaticky bude znamenat, že se vzdáváte i dědictví po otci v budoucnu.

Dobrý den,

vzdát se dědictví ve prospěch jiného dědice je samozřejmě možné, bližší informace k tomuto postupu najdete na našich stránkách v kapitole „Odmítnutí dědictví a řešení dluhů zemřelého“.

Co se týče Vaší další otázky, dědické řízení po Vaší mamince je zcela oddělené od dědického řízení po Vašem otci a nemá na něj vliv. Váš postup v dědickém řízení po Vaší mamince nijak neovlivní případné dědické řízení týkající se Vašeho otce. Protože neexistuje pořízení pro případ smrti, mělo by se nejdříve rozdělit společné jmění manželů (SJM) na díl Vaší maminky a Vašeho tatínka. Díl Vaší maminky pak bude dělen na 5 dílů (mezi Vás, Vaše 3 sourozence a Vašeho tatínka). Se svým dílem máte právo naložit, jak uznáte za vhodné. Po smrti Vašeho otce bude postup stejný s tím rozdílem, že už se nebude rozdělovat SJM, které přestalo smrtí prvního z manželů existovat.

S pozdravem

Barbora Steinlauf

Dotaz zodpovídá

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

JUDr. Barbora Steinlauf, MA, Ph.D.

právnička v oblasti zdravotnického práva

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz