Pět let jsem pečovala o sestru doma, pak byla v domově, zemřela v nemocnici. Komu náleží příspěvek na péči?

Odpověď na dotaz ze dne 29. srpna 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den. Prosím o radu týkající se příspěvku na péči. Pečovala jsem 5 let o svou sestru ve své domácnosti. Sestra pobírala příspěvek 880 Kčs. . Koncem listopadu roku 2017 (25.11.2017) sestra požádala o zvýšení příspěvku na péči.Příspěvek ji byl okamžitě zastaven (za prosinec 2017) do vyhodnocení nového nároku. Kontrola ze sociálky u nás proběhla začátkem ledna 2018. Sestra 9. ledna 2018 nastoupila do domova důchodců, neboť vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu jsem se již o ni nemohla starat. Je mi 77 let. Z domova důchodů jsem se e-mailem dozvěděla, že ji byl přiznán zvýšený příspěvek na II. stupeň. Dne 16.7. 18 byla sestra z domova důchodů převezena do nemocnice kde byla do 19.7.18. 20.7.18 byla v domově důchodců a dne 21.718 byla znovu převezena do nemocnice kde 29.7.18 zemřela.S výpočtem a vyhodnocením nároku za měsíce listopad 2017, prosinec 2017 a do 8..ledna 2018 si nevím rady. Je mi jasné, že od 9.1.2018 příspěvek náležel domovu důchodců, ale do dnešního dne jsem se nedočkala vyúčtování za měsíc listopad, prosinec 2017 a leden 2018. Dotazem na ÚP jsem byla informována, že příspěvek odeslali do domova důchodců. Pro jistotu ještě sděluji, že jsem měla od sestry generální plnou moc opravňující mne ke všem úkonům týkajících se financí, přebírání pošty a vyřizování veškerých záležitostí mé sestry. Nejsem si také jistá zda nevyřízený příspěvek , který byl v běhu za života sestry, ale do její smrti byl nevyřízený bude spadat do dědictví. Jsem jedinou dědičkou.
Dvořáková Helena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

jestli tomu dobře rozumím, do 8.1.2018 jste pečovala o sestru Vy, od 9.1. potom domov. Za listopad, prosinec a leden zaslal ÚP výplatu příspěvku domovu.

Příspěvek by měl být vyplacen na účet, který je uveden v žádosti o příspěvek na péči. Rozumím tomu tak, že domov nebyl uveden v žádosti jako poskytovatel péče a navíc péči reálně neposkytoval. Zároveň pokud jste tam byla uvedeny Vy a reálně jste péči poskytovala, měla byste mít nárok na příspěvek Vy. Vzhledem k tomu, že sestra nebyla hospitalizovaná 30 dní, tak nepřišla o nárok na příspěvek z důvodu hospitalizace. Můžete žádat domov o navrácení příspěvku, v tom případě bych Vám doporučovala konzultovat situaci s právníkem, např. v občanské poradně. K právní poradě bych doporučovala vzít si žádost o péči, oznámení o poskytovateli – pokud máte kopie. Také smlouvu, kterou jste měli s domovem.

Co se týče nevyřízeného příspěvku. Pokud jste byla uvedena v žádosti jako poskytovatel péče, měl by Vám být příspěvek prostě vyplacen zpětně. Příspěvek není součástí dědictví.

Přeji hodně štěstí.

S pozdravem

Veronika Drnková