Pečuji o tatínka, který má přiznaný příspěvek na péči ve třetím stupni. Od začátku prosince je hospitalizován, nevím, zda mám nárok za tento měsíc na příspěvek v plné výši?

Odpověď na dotaz ze dne 8. prosince 2015 zobrazit původní dotaz
zdravim mam dotaz pečuji o tatinka a pobiram měsični přispěvek 8000 kč je ve 3 stupni vzaly tatinka do nemocnice 2.12.20015 kdy už byl hospitalizovan. když nahlasim hospitalizaci uřadu ale jen pouze od 2.12.2015 do kdy zatim nevim mam narok za tento měsic dostat přispěvek v plne viši? děkuji
robin
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pečujete o tatínka a pobíráte příspěvek na péči ve 3. stupni závislosti. Váš tatínek je od 2.12.2015 hospitalizován v nemocnici. Ptáte se, zda budete mít nárok na příspěvek na péči za tento měsíc v plné výši, když oznámíte od 2.12. hospitalizaci úřadu.

Dobrý den,

výplata příspěvku se dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., § 14a nevyplácí v případě, že tatínek bude hospitalizován v nemocnici po celý kalendářní měsíc, tzn. prosinec a hospitalizace bude i nadále trvat v lednu. Výplata příspěvku se v tomto případě zastaví až od prvního dne následujícího měsíce, tedy od ledna. Výplata se pak obnoví po propuštění tatínka z nemocnice, a to od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém hospitalizace netrvala celý měsíc. Nárok tento měsíc na příspěvek na péči tedy mít budete v plné výši.

Další věcí je, kdo a kdy musí oznámit úřadu práce skutečnost, že tatínek je hospitalizován v nemocnici. Tato jeho povinnost je stanovena v zákoně o sociálních službách 108/2006 Sb., § 21. (Neuvádím v této odpovědi veškerý výčet situací a povinností, které zákon upravuje pro všechny situace uvedené v tomto §.)

Tuto skutečnost by měl písemně oznámit úřadu tatínek jakožto příjemce příspěvku, a to nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy bude hospitalizován v nemocnici po celý kalendářní měsíc, jinak by hrozilo odnětí nároku na příspěvek. Informaci o propuštění z nemocnice nechť poté oznámí úřadu do 8 dnů ode dne propuštění.

Pokud zdravotní stav tatínkovi neumožnuje, aby skutečnost o hospitalizaci a propuštění na úřad oznámil sám, pak tuto povinnost máte v tomto případě Vy jakožto osoba blízká – pečující, ovšem již do 8 dnů ode dne přijetí tatínka do nemocnice.

Přeji Vám i Vašemu tatínkovi vše dobré.

S pozdravem

Irena Buchtová