Pečuji o syna s druhým stupněm příspěvku na péči. Počítá se tento příspěvek do posuzovaných příjmů u hmotné nouze?

Odpověď na dotaz ze dne 1. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den beru na 3 lety ho syna příspěvek na peči 2 st. Pocita se mi to hmotného nouze dostala jsem zmeškaných peníze za 5 měsíců to se počítá taky do toho dekuji
Michaela
Pobíráte druhý stupeň příspěvku na péči pro svého tříletého syna. Zpětně Vám byla vyplacena částka příspěvku za pět měsíců. Ptáte se, zda se tato částka započítává do posuzování příjmů pro hmotnou nouzi.

Dobrý den, paní Michaelo,

při posuzování příjmu pro hmotnou nouzi je třeba vycházet z § 7 zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, na které odkazuje ustanovení § 9 zákona o pomoci v hmotné nouzi, které upřesňuje, co se považuje za příjem pro určení nároku na dávku v systému pomoci v hmotné nouzi. Ustanovení § 7 odst. 5 zákona o životním a existenčním minimu přitom jednoznačně stanoví, že mezi příjmy, které se nepovažují za příjem pro účely přiznání nároku na dávku v hmotné nouzi, je i příspěvek na péči.

Příspěvek na péči tedy není příjmem pro účely přiznání nároku na dávku v hmotné nouzi.

Zdraví Vás

Oldřich Hanibal