Pečuji o syna s 2. stupněm příspěvku na péči a pracuji na DPČ. Mohu mít jiné trvalé bydliště a další DPČ?

Odpověď na dotaz ze dne 22. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Dobrý večer, pobírám příspěvek na péči ve druhém stupni na syna. Jeho zdravotní stav mi nyní dovoluje pracovat na DPČ v rámci home office. Zaměstnavatel mi nyní nabídnul možnost druhého DPČ za stejných podmínek. Je možné uzavřít dvakrát po čtyřech hodinách za den v rámci práce z domova, tyto smlouvy a nepřijít o tento příspěvek na péči? Nebo se nabízí jiné varianty? A zároveň je možné, aby pečující osoba měla jiné trvalé bydliště než osoba opečovávaná?
Vladimíra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda nepřijdete o příspěvek, pokud budete mít osmihodinovou pracovní dobu, ve které byste pracovala doma na home office. A zda je možné, aby pečující osoba měla jiné trvalé bydliště než opečovávaná osoba.

Dobrý den, paní Vladimíro,

pokud jste schopna vedle své práce zabezpečit potřebnou péči svému synovi v rozsahu, který bude odpovídat stanovenému stupni závislosti a pomoc bude zaměřena na základní životní potřeby, které podle výsledku posouzení stupně závislosti není syn schopen zvládat, neměl by Vám úřad práce Váš pracovní čas limitovat.

Druhý dotaz. Pečující osoba může mít jiné trvalé bydliště než osoba opečovávaná. Pokud Vám však jde o započtení doby péče do důchodového pojištění, musíte péči poskytovat blízké osobě nebo osobě, se kterou bydlíte ve společné domácnosti. Za osoby blízké pokládá zákon o důchodovém pojištění mj. příbuzné v řadě přímé, tedy Vaše děti. Doba péče o osoby, které nejsou osobou blízkou a ani nežijí s pečující osobou v domácnosti, není považována za dobu důchodového pojištění ani náhradní dobu pojištění.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal