Pečuji o syna. Má přiznanou závislost I. a invaliditu III. stupně, budu mít dále nárok na vdovecký důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 9. 2023 zobrazit původní dotaz

Dobrý den,
shodou okolností jsem četl Vaší odpověď na dotaz ze dne 7.2.2023 ( který jsem níže připojil).
V podstatě mám totiž obdobný problém tedy zda mám nárok na přiznání vdoveckého důchodu.
Jsem vdovec od roku 1995 a mám v péči zdravotně postiženého syna kterému je 40 let, má přiznaný plný invalidní důchod je držitelem průkazu ZTP/P, (manželka letos zemřela).Je mu vyplácen příspěvek na I. stupeň závislosti – 880 Kč za kalendářní měsíc, Podle oznámení od České správy z roku 2009 se považuje jeho důchod od 1.ledna 2010 jako invalidní důchod pro invaliditu 3.stupně.Nevím zda v i tomto případě splňuji nárok na vdovecký důchod.Zatím jsem nevěděl že mohu požádat o vdovecký důchod tedy v základní době tj. 1 roku.
Děkuji za pomoc Stanislav Novák

Stanisl,Novák

Píšete nám, že jste v roce 1995 ovdověl. Dále píšete, že Vám letos zemřela manželka. Dlouhodobě pečujete o svého syna, kterému je 40 let a má zdravotní postižení. Syn má přiznaný příspěvek I. stupni závislosti a invaliditu III. stupně. Ptáte se, zdali budete mí po první roce pobírání vdoveckého důchodu nárok na jeho pokračování.

Dobrý den,

předem bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vaší manželky.

Z toho co píšete, usuzuji, že jste ovdověl podruhé. Nejdříve v roce 1995. Podruhé letos v roce 2023. Nyní pobíráte vdovecký důchod po dobu jednoho roku. Poté je možné jeho pokračovaní nebo obnova pouze v případě, že ihned nebo nejpozději do dvou let splníte jednu z následujících podmínek:

  • pečujete o nezaopatřené dítě (studující do 26 let věku);
  • pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelé manželky, který s Vámi žije ve společné domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste sám invalidní ve třetím stupni,
  • dosáhl jste alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí Váš důchodový věk.

Píšete, že je Váš syn závislý na péči jiné osoby v I. stupni, což bohužel podmínkám neodpovídá (musel by být ve II. stupni a výše). 

Podmínka invalidity ve třetím stupni by byla splněna, pokud by se jednalo o Vaši invaliditu. 

Napadá mě, jestli by syn neměl nárok na vyšší stupeň závislosti, když je mu přiznaná invalidita ve třetím stupni. Doporučila bych Vám se ve věci obrátit přímo na Okresní správu sociálního zabezpečení , kde Vám sdělí přesné informace.

Za poradnu 

Olga Stránská

Dotaz zodpovídá

Mgr. Olga Stránská

Mgr. Olga Stránská

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz