Pečuji o otce, který pobírá příspěvek na péči. Jak je to s příspěvkem při hospitalizaci, lze z něj hradit pobyt v LDN atd.?

Odpověď na dotaz ze dne 8. února 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, otec pobírá příspěvek na péči , nyní je v nemocnici po operaci a nevíme , jak dlouho tam pobyde,případně v následné péči LDN. Péči o něj jsem do operace zajišťovala sama a tento příspěvek byl otci velmi nápomocen k zlepšení a udržování jisté kvality života. Nevím,jestli je možné využívat tento příspěvek i po dobu,strávenou v nemocnici,resp.LDN a hradit z něj pobyt a péči v LDN ,případně v podobném centru? Ta doba může být i dost dlouhá.... Nebo otec o příspěvek přijde? Je v tom případě potřeba tuto skutečnost nahlásit a kde? Museli bychom pak o příspěvek znovu žádat? Předem Vám děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Vilda
vilda
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Váš otec pobírá příspěvek na péči a nyní je hospitalizován. Do doby hospitalizace jste o něj pečovala. Ptáte se nás, jak je to s příspěvkem, zda o něj otec přijde nebo z něj bude možné péči v LDN hradit, zda je třeba nahlásit hospitalizaci atd.

Dobrý den,

problematiku příspěvku na péči najdete blíže na tomto portálu.
Jen ve zkratce pro Vaši situaci: Hospitalizace ve zdravotnickém zařízení, do kterého patří i pobyt v LDN, je třeba nahlásit na Úřadu práce do 8 dnů (zejména pokud nevíte, jak dlouhá bude jeho hospitalizace) – stejně jako pak její ukončení. V případě hospitalizace delší než celý kalendářní měsíc příspěvek nenáleží. Pobyt v LDN se nehradí. Pokud půjde o jiné centrum pomoci, přímo v této instituci budou vědět, zda na příspěvek budete mít nebo nebudete mít nárok. Například při pobytu v domově pro seniory náleží celý příspěvek na péči o otce zpravidla tomuto zařízení.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal