Pečuji o manželku s Alzheimerovou chorobou, jsme důchodci. Je nějaký příspěvek na celodenní péči?

Odpověď na dotaz ze dne 29. prosince 2016 zobrazit původní dotaz
Dobry den chtěl bych vás požádat o radu,manželka má Alzheimerovou chorobu zatím jen něco zapomene ale taky si sa.a nic neudělá tudíž já manžel varim peru nakupuji uklizim a jeste celodenní starost o ni aby brala léky jídlo ono je to složitější ,problém je v tom ze jsme oba sedmdesátileti manžele důchodci a ze ja nemohu nikde nastoupit abych vydělal nějaké peníze až bude hůř ani netuším jestli je nějaký příspěvek na celodenní péči o který se da požádat prosím o radu mi dekuji a s přáním hezkého dne Neubauer Otakar Frydlant 721940839
Otakar
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pečujete o svou manželku, která trpí Alzheimerovou chorobou. Oba jste již v důchodu a vzhledem k péči o manželku si nemůžete přivydělat peníze. Ptáte se, zda existuje finanční příspěvek na celodenní péči.

Dobrý den, pane Neubauere.

Dobře vnímáte, že péče o někoho, kdo sám již není soběstačný, je náročná. Navíc píšete, že kromě péče o manželku také sám pečujete o celou domácnost, což si jistě zasluhuje velké ocenění.

Nyní k možnosti finančního příspěvku. Osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné osoby při péči o sebe a zajištění soběstačnosti, je určen tzv. příspěvek na péči. O příspěvek je potřeba požádat na místní pobočce úřadu práce. Jako žadatel o příspěvek bude uvedena Vaše žena. Vy budete uveden jako pečující osoba – tedy ten, kdo praktickou péči zajišťuje.

Příspěvek na péči je vyplácen měsíčně a jeho výše závisí na míře soběstačnosti, resp. závislosti toho, kdo o příspěvek žádá. Situaci přijde posoudit k Vám domů sociální pracovnice a vyjádří se i praktický lékař. Pokud by se zdravotní stav Vaší paní časem zhoršoval, je možné v budoucnu podat žádost o zvýšení příspěvku.
Vyřízení žádosti trvá určitou dobu, mohou to být i měsíce, ale v případě přiznání příspěvku Vám bude vyplacen zpětně za celou dobu od podání žádosti. Proto je lepší podání žádosti příliš neodkládat.

Přeji Vám hodně sil při péči o manželku a rychlé vyřízení příspěvku na péči.

Martina Tesařová