Pečuji o maminku ve třetím stupni závislosti. Započítává se příspěvek na péči jako příjem pro příspěvek na bydlení?

Odpověď na dotaz ze dne 24. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobry den pecuji o maminku a pobiram prispevek na peci 8800kc.Bydlim sama v prinajatem byte a kazdy den za maminkou dojizdim.Pobiram 4300 kc na prispevek na bydleni kazdy mesic.V minulem ctvrtleti mi byli vraceny preplatky 12000 kc a prispevek na bydleni mi snizili na 1111kc na nesic.Myslela jsem ze prispevek na peci neni prijem a mela jsem radost ze si neco mohu koupit.Ale musim si diplacet najem jekikoz z 10000 mesicne nemuzu vyjit.Je tedy prispevek na peci prijem ktery se zapocitava do zadosti o prispevek na bydleni?Dekuji za odpoved mam 8 dnu na odvolani.S pozdravem Hana Soustruznikova
Hana Soustružníková

Dobrý den, paní Soustružníková,

dojíždíte za maminkou, o kterou denně pečujete. Maminka pobírá příspěvek na péči ve výši 8800 Kč/měsíčně, který Vám za Vaši péči zřejmě celý předává pro Vaši potřebu. Pobíráte také pravidelně příspěvek na bydlení. V minulém čtvrtletí Vám byl vrácen přeplatek ve výši 12 000 Kč, a proto Vám státní sociální podpora tento příspěvek na bydlení ponížila. Ptáte se, zda je příspěvek na péči příjmem, který se započítává do žádosti o příspěvek na bydlení.

Pro příspěvek na bydlení není příspěvek na péči, který od maminky přijímáte, Vaším příjmem, ale „odměnou“. Pokud je příjemci příspěvku na bydlení vrácen nějaký přeplatek v kalendářním čtvrtletí, za které se dokládají náklady, pak se o tento přeplatek sníží průměrné měsíční náklady na bydlení. Přeplatek tedy musíte využít k platbě Vašich nákladů na bydlení v rámci následného kalendářního čtvrtletí, ve kterém Vám byl příspěvek ponížen.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal