Pečuji o maminku ve 4. stupni závislosti, nepracuji, trvale pečuji. Ovlivní přivýdělek výši mého budoucího důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 19. prosince 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den.Z důvodu péče o maminku která má přiznaný 4 stupen jsem odešla ze zaměstnání.N yní se mi naskytla domácí práce na cca4 hodiny.Mohu tuto práci vykonávat při péči a neovlivní tento menší přivýdělek výši mého budoucího důchodu?Děkuji za odpověd´Jana
Jana
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

píšete, že pečujete o maminku, který má přiznaný 4. stupeň závislosti, tedy pobíráte za péči o ni 13 200 Kč. Nyní uvažujete, že budete mít menší přivýdělek za cca 4 hodiny domácí práce, ptáte se, zda tento přivýdělek neovlivní výši Vašeho budoucího důchodu.

Doba péče o maminku se Vám započítává jako náhradní doba pojištění potřebná pro nárok a výpočet důchodu. Dá se říci, že při výpočtu důchodu v období péče se nehodnotí žádné výdělky. Doba péče se považuje za tzv. vyloučenou dobu a nemá vliv na průměr z výdělků získaných mimo období péče. V případě souběhu péče a zaměstnání na zkrácený úvazek si můžete vybrat, zda chcete dobu vyloučit a nebo ne, zda to pro Vás bude výhodnější.

V zásadě záleží na tom, jaké bude Vaše zaměstnání, zda bude zakládat povinnou účast hradit sociální pojištění a zda bude Váš výdělek výrazně vyšší než příjem z příspěvku na péči.

Doporučuji ještě kontaktovat Call centrum ČSSZ, kde s Vámi mohou probrat tuto záležitost zcela konkrétně.
S úctou a pozdravem

Irena Buchtová