Pečuji o maminku s karcinomem prsu, má metastázy v kostech, hlavě a plicích. Co můžeme čekat?

Odpověď na dotaz ze dne 5. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den Uz rok pečují o maminku s karcinomem prsu,který ji byl diagnostikovan loni v únoru. Již v té dobre měla maminka metastazy v kostech a na plicich. Začátkem letošního ledna ji odvezla RZS s podezřením na mrtvicku ale podle diagnózy to byl kolaps s dehydrataci. Mamince udělali CT a zjistilo se,ze má dva nádory v hlavě s otokem a metastazy.Po 10.dnech ji převezli do Brna na MOÚ a bylo ji naordinovane ozařování.Při dalším vysetreni se zjistilo,ze ji hrozí zlomenina kosti v rameni. Ozarovali ji hlavu,celou pánev a rameno. Doma je již 5 dni a cítí se moc dobre.Předešlé 2 měsíce si téměř vůbec nepamatuje což prisuzuji nadorum a metastazim v mozku. Má otázka zní,jaká je podle Vás prognóza u téhle diagnózy a jak dlouho muže maminka žít s touto diagnozou? Bolesti nemá a chuť k jídlu se ji opět vrátila po ozařování a po pobytu v nemocnici. Posledních par dni pořad jen vzpomíná na mladí,dětství,rodiče i známe a kamarády. Vím a je mi víc než jasne,ze se už maminka neuzdravi,jen chci byt nějak na vše připravena. Dekuji za Vás čas a odpověď
Klara

Vážená Kláro,

vaše maminka se již rok léčí s pokročilým nádorem prsu. Rozšířil se také do kostí a mozku. Mamince se daří celkem dobře a vy byste ráda věděla, jaký čas asi před vámi leží.

Otázka, kterou kladete, je důležitá z mnoha důvodů. Není jednoduché ji položit. Já bych vám ráda poskytla odpověď, nádory prsu však představují velmi rozmanitou skupinu různých typů s různým chováním. Zdálo by se, že takto pokročilý nádor povede k úmrtí pacienta v řádu měsíců, ale pravdou je, že možnosti protinádorové léčby některých specifických podtypů nádoru umožňují přežití i v řádu let. Přesnější, byť rámcovou, odpověď by vám mohl dát maminčin ošetřující lékař, který zná jak podrobnosti nemoci samé, tak i reakci na dosavadní léčbu a další důležité podrobnosti maminčina zdravotního stavu. Existují velmi podrobné statistické údaje, které ale pochopitelně u konkrétního pacienta musíme brát s rezervou. Proto obvykle mluvíme o řádu týdnů, měsíců, let atd. Záleží také na celé řadě dalších faktorů – některé známe, jiné ne – které určují postup nemoci u daného nemocného.

S pozdravem
MUDr. Irena Závadová