Pečuji o maminku s Alzheimerovou chorobou, nemohu pracovat a finance nebudou stačit. Jak dál?

Odpověď na dotaz ze dne 24. února 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den! Žiji s maminkou v jedné domácnosti.Maminka onemocněla Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí! Z tohoto důvodu jsem zanechal práce a od srpna jsem veden jako žadatel o práci na úřadu práce! Mamince byl přiznán 2 stupeň postižení! Mně jako synovi končí v červenci podpora v nezaměstnanosti ! Problém je v tom,že musím se celodenně starat o maminku! Takže práci asi žádnou nenajdu! Zkusil bych dělat aspoň brigádně,nebo na zkrácený ůvazek! Co mi teda doporučujete,odhlásit se z úřadu práce,ikdyž nedostanu žádnou podporu? Neví jak dál!
Aleš Chlebek
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že pečujete o maminku s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí. O maminku se musíte celodenně starat, a proto jste zanechal své práce. Podpora v nezaměstnanosti brzy skončí. Mamince byl přiznán příspěvek na péči ve druhém stupni. Zvažujete co dál, abyste se uživili.

Dobrý den,

oceňuji, že jste se rozhodl o maminku postarat. Je mi líto, že jste v obtížné situaci a řešíte finanční problémy spojené s tím, že kvůli celodenní péči nemůžete pracovat. Zároveň si představuji, že příspěvek na péči ve druhém stupni nepokryje zdaleka Vaše náklady na živobytí.

V první řadě bych doporučovala zažádat o změnu výše příspěvku na péči.
U přiznaného příspěvku ve II. stupni a výše, se pečující osobě doba péče započítává jako náhradní doba pro důchodové účely. Zároveň pokud nemůže díky péči pracovat, nemusí platit sociální a zdravotní pojištění.

Potíž s registrací na úřadu práce je v tom, že po Vás požaduje plnění povinností související s hledáním práce – dostavovat se na schůzky apod. Nevím, jestli tam směřuje Váš dotaz, zdali se máte odhlásit z úřadu práce. V opačném případě není důvod se z úřadu práce odhlašovat a nevyužít podpory, dokud to jde.
Pracovat brigádně nebo na zkrácený úvazek jistě můžete, pokud je to pro Vás při péči o maminku možné. Příspěvek na péči můžete využívat také tím, že si jím zaplatíte pečovatelské služby, které byste mohli využívat v čase, kdy byste pracoval.

Na úřadu práce můžete případně žádat i o další dávky – příspěvek na bydlení apod. Doporučovala bych Vám zavolat na úřad práce podle místa bydliště a zeptat se na jaké dávky byste měli případně ještě nárok. Orientačně se můžete porozhlédnout v online Sociálním poradci.

Pokud byste potřeboval Vaši situaci podrobněji probrat, můžete zavolat do poradny pro pečující Pečuj doma.

Přeji Vám, aby se Vám nelehkou situaci podařilo vyřešit.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská