Pečuji o maminku, nejsem zaměstnaná. Budu mít nárok na rodičovský příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 6. června 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, pečuji o svou maminku cca 5 let, maminka pobírá PnP, jiné zaměstnání nemám. Ráda bych se dozvěděla, jak je to s nárokem na rodičovský příspěvek. Zdravotní pojištění za mě platí stát, sociální jsem si sama neplatila. Budu mít tedy nárok na rodičovský příspěvek od narození dítěte a délku příspěvku budu mít automaticky 4 roky, nebo si mohu délku zvolit sama? Předpokládám, že na mateřskou nebudu mít nárok. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Sandra Matějčková
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Vážená paní Matějíčková,

obracíte se na nás s dotazem, zda po pěti leté péči o maminku budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Píšete, že máte pro maminku vyřízený příspěvek na péči, jiné zaměstnání nemáte a sociální pojištění jste si neplatila.

Dle informací, které jsou nám v poradně dostupné, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, protože se jedná o nepojistnou dávku.

Pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství je třeba mít aktivní pracovní poměr nebo být v tzv. ochranné lhůtě, která činí zpravidla 180 dnů od ukončení pracovního poměru. Dále musíte být nemocensky pojištěna minimálně 270 dnů v posledních dvou letech před nástupem na tuto dávku. Zřejmě tedy správně předpokládáte, že nárok na peněžitou pomoc v mateřství Vám nevznikne.

Na vyhodnocení Vaší situace může mít vliv více aspektů, proto doporučuji obrátit se na Call Centrum České správy sociálního zabezpečení, kde se po sdělení Vašeho rodného čísla můžete bavit o nároku na peněžitou pomoc v mateřství zcela konkrétně. Pro více informací o rodičovském příspěvku se můžete obrátit na Call centrum Úřadu práce.

S přáním všeho dobrého

Sára Balabánová