Pečuji o maminku, má druhý stupeň příspěvku na péči. Mám nárok žádat o hmotnou nouzi?

Odpověď na dotaz ze dne 10. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den já já mám péči na maminku která je 2 stupni byla jsem se za evidovat mám nárok na hmoutnou nozi jelikož mi bylo řečeno že mi to přesahuje životní minimum jen mi to nepřijde je to možné děkuji za odpověď melisa
melisa
Píšete, že se staráte o maminku, která pobírá příspěvek na péči ve 2. stupni. Pokud tomu dobře rozumím, byla jste se následně zaregistrovat na úřadě práce kvůli nároku na hmotnou nouzi. Na úřadě práce Vám sdělili, že nárok na hmotnou nouzi nemáte, protože Váš příjem přesahuje životní minimum. Vám to tak ale nepřijde.

Dobrý den, paní Meliso,

na dávky v hmotné nouzi má nárok osoba nebo rodina, která nemá dostatečný příjem, což jí neumožňuje uspokojení základních životních potřeb a zároveň tato osoba nebo rodina nemá prokazatelně možnost tyto příjmy sama zvýšit.

U nároku na dávky v hmotné nouzi se přihlíží k tomu, zdali pečující osoba, která pečuje o svého blízkého pobírajícího příspěvek na péči, s ním žije či nežije v jedné domácnosti. Pokud nežije v jedné domácnosti, příspěvek na péči se pečující osobě započítává do jejího příjmu. Z toho by plynulo, že Váš příjem překročí životní minimum a na dávky v hmotné nouzi nárok nemáte. Z toho, co píšete, nevím, zdali je to Váš případ. Doporučuji v tomto ohledu se obrátit na příslušný úřad práce podle místa bydliště, kde Vám podají zcela konkrétní informace.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská