Pečuji o maminku a manžel měl vloni nehodu, má příspěvek na péči. Má na důchod vliv, o kolik osob pečuji?

Odpověď na dotaz ze dne 3. června 2018 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Pečuji o nemocnou matku,takže se mě to bude počítat do důchodu.Manžel měl před rokem vážnou nehodu na motorce,pobírá příspěvek na péči.Má to nějaký vliv na důchod,když pečujete o jednu,nebo dvě osoby? Děkuji Přeji hezký zbytek dne
Anenka
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Dobrý den,

píšete, že pečujete o nemocnou matku a počítáte s tím, že se Vám tato doba péče bude počítat do důchodu. Teď pečujete i o manžela a zajímá Vás, zda má na vypočítávání důchodu vliv, zda pečujete o jedno osobu, nebo o dvě.

Jak pravděpodobně víte, doba péče o osobu blízkou se započítává do doby pojištění, potřebné pro získání důchodu, pokud ten, o koho pečujete, má přiznán II. – IV. stupeň závislosti a na základě toho pobírá příspěvek na péči. Píšete, že manžel příspěvek na péči pobírá; předpokládám, že také Vaše matka.

Domnívám se, že není rozdíl, zda pečujete o jednu osobu nebo o dvě. Doba péče se započítává jako tzv. doba vyloučená. Její význam je v tom, že při stanovení výše důchodu se počet dnů vyloučených dob odečítá od celkového počtu dnů, na který se rozpočítává průměr výdělků. Jde tedy o počet dnů, které péčí o osobu blízkou strávíte, ne o počet lidí, o které se staráte.

Pro ověření můžete zavolat na Call centrum ČSSZ, kde se po zadání Vašeho rodného čísla můžete bavit zcela konkrétně.

Držím palce v náročné péči o dva blízké.

S pozdravem

Barbora Váchová