Pečuji o babičku ve 3. stupni závislosti, jsem nezaměstnaná, o hmotnou nouzi jsem přišla. Jak je to s pojištěními?

Odpověď na dotaz ze dne 2. dubna 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, jsem osoba pečují o babičku 3.stupen. Jsem nezaměstnaná, a nejsem na pracovním úřadě z důvodu péče.. Chci se zeptat jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním. Zda je (bude)za mě placeno??? Odhlásili mě z hmotné nouze , protože příspěvek se započítává.
Petra
Pečujete o babičku ve třetím stupni závislosti. Nepracujete, ani nepobíráte dávky hmotné nouze a ptáte se nás, jak je to s úhradou zdravotního a sociálního pojištění.

Dobrý den, paní Petro,

zdravotní pojišťovně stačí doložit potvrzení úřadu práce (ten, který babičce vydal rozhodnutí o přiznání příspěvku na péči). Potvrzení by mělo obsahovat informace o babičce, tedy o osobě, o kterou pečujete, včetně o přiznaném stupni závislosti a od kdy péči poskytujete. Zdravotní pojištění za vás od té doby hradí stát.

Problém může nastat, jestliže by babička zůstala delší dobu v nemocnici. Pokud hospitalizace trvá déle než kalendářní měsíc, příspěvek na péči jí nenáleží a vy v tu dobu nemáte o koho pečovat. Pokud by byla babička více než kalendářní měsíc hospitalizovaná v nemocnici, stáváte se pro zdravotní pojišťovnu osobou bez zdanitelných příjmů. Musíte proto uhradit minimální zálohu, a to nejpozději do osmého dne následujícího kalendářního měsíce. Druhou možností je nechat se alespoň na čas zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. V tom případě za Vás zdravotní pojištění dál hradí stát.

Jinak je to se sociálním pojištěním. Jako osoba pečující o osobu závislou na péči nemusíte sociální pojištění hradit, protože se péčí o babičku ve třetím stupni závislosti stáváte osobou bez zdanitelných příjmů a pro tu povinnost hradit sociální pojištění neplatí. Doba, po kterou pečujete o babičku, se Vám bude započítávat do doby potřebného pojištění na důchod jako takzvaná náhradní doba pojištění. V praxi se tedy roky, kdy jste se starala o nemocnou babičku, berou stejně, jako kdybyste byla zaměstnaná.

Zdravím Vás

Oldřich Hanibal