Pečovala jsem o tatínka, který pobíral příspěvek na mobilitu. Co mám dělat se složenkou, která přišla po jeho smrti? Mám na příspěvek nárok?

Odpověď na dotaz ze dne 30. 8. 2022 zobrazit původní dotaz

Dobrý den, otce jsem měla v péči. V březnu jsem s ním jezdila po lékařích a 12.4 byl hospitalizován v nemocnici 15.4.2022 zemřel. 20.4 přišla složenka na mobilitu, kterou jsem chtěla odevzdat a bylo mi řečeno že mám nárok na proplacení. Ale později zase že nárok není. Ani mamka která má stejný pobyt jako taťka. Děkuji za odpověď. Buřičová

. Marta

Píšete, že jste pečovala o tatínka, který byl 12. 4. 2022 hospitalizován a 15. 4. v nemocnici zemřel. 20. 4. Vám přišla složenka na příspěvek na mobilitu. Ptáte se, zda máte na proplacení tohoto příspěvku nárok.

Vážená paní Buřičová,

úvodem mi prosím dovolte vyslovit upřímnou soustrast s úmrtím Vašeho tatínka.

Ptáte se, zda máte nárok na vyplacení příspěvku na mobilitu, na nějž jste obdržela složenku po úmrtí Vašeho otce v dubnu 2022. Příspěvek na mobilitu náleží osobám se zdravotním postižením pohyblivosti nebo orientace a vyplácen je vždy zpětně do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který náleží. Složenka, kterou jste obdržela v dubnu 2022, by se tudíž měla vztahovat k příspěvku za březen 2022, kdy jste tatínka měla v péči.
V případě, že osoba pobírající příspěvek na mobilitu zemře, přechází podle § 17 zákona č. 329/2011, o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením dosud nevyplacená dávka postupně buď na manžela zemřelého, nebo na děti zemřelého, jestliže žili se zemřelým před jeho smrtí ve společné domácnosti. To znamená, že nárok na vyplacení dávky by měla být Vaše maminka, o níž uvádíte, že žila s tatínkem ve společné domácnosti.

S pozdravem

Zuzana Koutná

Dotaz zodpovídá

Mgr. Zuzana Koutná

PhDr. Zuzana Koutná

poradenská pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz