Pečovala jsem o tatínka 14 let, jeho úmrtí jsem úřadu práce hlásila. Jak to bude s příspěvkem na péči a ZTP/P?

Odpověď na dotaz ze dne 26. listopadu 2020 zobrazit původní dotaz
Vaše maminka před smrtí pobírala příspěvek na péči. Ráda byste věděla, zda jí bude v měsíci úmrtí vyplacen příspěvek na péči nebo jeho část. Dobrý den, paní Jano, pokud bylo o maminku pečováno oněch šest dní v měsíci listopadu a nebyla tuto dobu hospitalizovaná v nemocnici, příspěvek na péči jí bude náležet, a to za celý měsíc listopad (dle zákona o sociálních službách). Příspěvek na péči za konkrétní měsíc se vyplácí v daném měsíci. Pokud jste poskytovala oprávněné osobě pomoc a byla uvedena v žádosti o příspěvek, vstupujete do dalšího řízení o vyplacení prostředků, které do té doby nebyly vyplaceny – tzv. přechod nároku na příspěvek a jeho výplatu. Zdravím Vás. Oldřich Hanibalmam uplně ten samí příspěvek co je tento jsem zkopirovala akorad je to muj tatínek kterýho jsem take pečovala kdzdy den byl hodne nemocen 7.11.2020 večer tatinka odvezla rychla a už tam chudak zustal nejdřive vyl na interne potom byl přeřazen na LDN tam byl par dní byla jsem na neho koukat ale už mě neponal bylo to hrozné dostaval morfium a 20.11 rano v 9.hod zemřel tak se taky ptam zda mam na neco narok mely jsme 3.stupen byl hluchý a napul slepota a jete ten nador mu prasknul a to byla konečna starala jsem se o tatinka 14.roku takovou dobu byli jsme sehrana 2.vse jsem mu musela psat po větách aby četl co mu potřebuji říct měl specialní lupu Tryfocentru na uřad jsem to hlasila aby to pozastavili a potom jsem volala kdy zemřel a vubec mě nikdo nekontaktoval tak nevim co mam delat dal diky za radu a informaci asi si to nemocnice udela vše sama a potom daji vyrozuměni to si myslím ja mam tu prukazky měl ZTP/P dekuji dcra Perglerova tatinkovi bylo 93.roku
Věra
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ráda byste věděla, zda budete mít nárok na příspěvek na péči v měsíci tatínkova úmrtí a co dělat, když s Vámi úřad práce nekomunikuje.

Dobrý den, paní Perglerová,

nejprve mi dovolte vyjádřit Vám soustrast s úmrtím tatínka, navíc uznání a ocenění Vaší čtrnáctileté péče o něj!

K Vašim otázkám. Platí to samé pro Vás, co jsem napsal v odpovědi, kterou jste mi poslala: Pokud jste poskytovala svému tatínkovi pomoc a byla uvedena v žádosti o příspěvek, vstupujete do dalšího řízení o vyplacení prostředků – tzv. přechod nároku na příspěvek a jeho výplatu. Příspěvek za měsíc listopad, kdy Vám tatínek zemřel, bude patřit Vám – hospitalizace tatínka v nemocnici a LDN netrvala celý kalendářní měsíc.

K druhému dotazu. Pokud s Vámi úřad práce nekomunikuje, pokuste se u něj ověřit, zda tuto informaci mají. Spíš pro Vaši jistotu, že se k nim informace od Vás dostala (nevím, jakým způsobem jste jim dala vědět). To samé dejte vědět úřadu práce v oddělení pro osoby se zdravotním postižením (průkaz ZTP-P).

Srdečně

Oldřich Hanibal