Pečovala jsem o přítele, který v květnu zemřel na rakovinu. Mám nárok na nějaký finanční příspěvek?

Odpověď na dotaz ze dne 13. července 2018 zobrazit původní dotaz
Dobry den,prosim o radu. Zila jsem s pritelem ve spolecne domacnosti asi 18let.Nemel u me ale trvale bydliste.V kvetmu/2018 zemrel na rakovinu ve veku 66 let.Byla jsem vedena jako pecujici osoba a i po celou dobu nemoci jsem se o neho starala a rada.Chtela jsem se zeptat,mela bych narok na nejaky financni prispevek po jeho smrti?Ziji se dvema dospelymi syny.Ja jsem v invalidnim duchodu,je mi 50 let,starsi syn je tez invalida 3.stupne a pobirame oba invalidni duchod a syn prispevek na peci.Mladsi syn pracuje a bydlime vsichni ve spolevne domacnosti.Pritel byl ve starobnim duchodu a nez onemocnel,tak jeste pracoval. Dekuji za odpoved
Dáša
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že Vám zemřel přítel, se kterým jste dlouhodobě žila ve společné domácnosti a o kterého jste se v době nemoci starala. Teď bydlíte se svými dvěma syny, Vy i starší syn máte invalidní důchod, mladší syn pracuje. Zajímá Vás, zda máte nárok na nějaký finanční příspěvek po smrti přítele.

Dobrý den,

je mi líto ztráty Vašeho partnera. Bohužel vzhledem k tomu, že jste nebyli sezdáni, nemáte nárok na vdovský důchod. Píšete, že jste byla vedena jako pečující osoba, dovolím si tedy předpokládat, že přítel měl přiznán příspěvek na péči ve druhém či vyšším stupni. Jak asi víte, doba této péče se hodnotí pro účely důchodového pojištění stejně jako doba zaměstnání. Důležité je, abyste se do 2 let od úmrtí přítele obrátila na okresní správu sociálního zabezpečení, která Vám vydá o době péče doklad, který budete potřebovat, až budete žádat o starobní důchod.

Můžete také zažádat o příspěvek na bydlení, pokud ho zatím nevyužíváte. Ten je určen lidem s nízkými příjmy na pokrytí části nákladů souvisejících s bydlením. Žádost o tento příspěvek se podává na úřadu práce.

Případně se můžete podívat, zda byste měla nárok na některou formu sociální podpory určenou pro lidi se zdravotním postižením.

Držím Vám v nelehké situaci palce.

S pozdravem

Barbora Váchová