Pečoval jsem o maminku 4 roky, měla příspěvek na péči ve II. a pak III. stupni. Jak nyní postupovat na úřadu práce?

Odpověď na dotaz ze dne 10. září 2019 zobrazit původní dotaz
Pecoval jsem o maminku4roky 2potom3stupen jak mam postupovat na uradu prace nez si najdu zaměstnání mam narok ne nějaké dávky přicházím o byt o vse maminka mnela dializu nepracoval jsem staral se o ni děkuji
Marcel

Dobrý den,

nejdříve bych Vám ráda vyjádřila upřímnou soustrast s úmrtím Vaší maminky. Jestli jsem dobře porozuměla Vaší situaci, věnoval jste mamince intenzivní a dlouhodobou péči. Tím pádem jste nemohl pracovat. Ptáte se, co teď hlásit na úřadu práce a zda máte nárok na nějaké dávky.

Na úřadu práce byste měl do 8 pracovních dnů oznámit, že maminka zemřela. Doporučovala bych Vám obrátit se na Okresní správu sociálního zabezpečení, aby Vám byla doba péče o maminku započítána jako náhradní doba pro účely důchodového pojištění, měl by se Vám započítat čas, kdy měla maminka přiznán II. a III. stupeň závislosti. Doporučuji to zejména, pokud budete na úřadě práce žádat o podporu v nezaměstnanosti. Můžete požádat o zařazení do registru jako uchazeč o zaměstnání, což Vám pokryje zdravotní pojištění (informace o tom, jestli za zdravotní pojištění dlužíte, získáte na své zdravotní pojišťovně).

Můžete také zvážit, zda byste měl nárok na dávky státní sociální podpory, např. příspěvek na bydlení. Možná budete mít také nárok na dávky v hmotné nouzi.

Pro více informací se můžete obrátit na pobočku úřadu práce v místě Vašeho trvalého bydliště nebo zavolat na Call centrum úřadu práce na tel. 844 844 803.

Přeji Vám hladkou spolupráci s úřady.

S pozdravem

Veronika Drnková