Péče o manžela v bezvědomí

Odpověď na dotaz ze dne 28. 5. 2013 zobrazit původní dotaz

Mám podobný případ jako paní zde uvedla.Můj manžel je po nehodě na kole již měsíc v komatu. Leží na ARO Břeclav, pan primář mě připravil na to, že může jít domů.Ještě sám nedýchá, má umělou stravu, vývody a otvor po tracheostomi nemá dosud zahojen. Chci jej dočasně hospitalizovat do odbor. péče na LDN Valtice, tam mi řekli, že nemají podporu plicní a dýchací a že lze až po zhojení. Nelze přeložit pacienta z ARO na JIP do zahojení? Na domácí péči se zatím necítím, jsem po léčbě rakoviny a má psychika je nyní na nule. Je možné, aby takto těžce postiženého pacienta s poškozením mozku mi poslali domů do vlastní péče? Rajhrad mi připadá daleko, abychom mohli být ve styku, navíc asi finance na LDN v Rajhradě by mi nestačily k pokrytí výdajů, nemám tušení kolik měsíčně péče stojí. Děkuji. Padalíková B. Břeclav

Božena
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!

Píšete, že Váš manžel měl nehodu na kole a již měsíc je v nemocnici v komatu. Jeho zdravotní stav je vážný, sám nedýchá, má umělou výživu, vývody a otvor po tracheostomii. Chcete svého manžela umístit v LDN Valtice, ale zde Vám řekli, že nemohou poskytnout plicní ventilaci.

Dobrý den, paní Padalíková,

chtěla byste vědět, zda lze pacienta přeložit z oddělení ARO na JIP. Dále by Vás zajímalo, zda mohou manžela z nemocnice propustit v tomto stavu do domácího ošetřování.

Situace, ve které se nacházíte, je velmi složitá a náročná. Zvažujete možnosti péče pro svého manžela, jehož zdravotní stav je závažný a potřebuje odbornou péči. Na to, abyste pečovala doma, se necítíte — sama jste prodělala vážnou chorobu. Navíc se domnívám, že pokud Váš manžel potřebuje plicní ventilaci, nebyla by asi tato varianta dost dobře možná. Doporučuji Vám radši ještě kontaktovat poradnu, která se na domácí plicní ventilaci specializuje — http://www.dechzivota.cz/.

Léčebny dlouhodobě nemocných Vám plicní ventilaci obvykle nezajišťují.

Nejpřesnější informace ohledně péče o pacienta s plicní ventilací a jeho překladu by Vám měl poskytnout ošetřující lékař na oddělení, kde je Váš manžel hospitalizován. Také Pokud byste možnosti, které se Vám nabízejí, chtěla probrat ústně, můžete kontaktovat poradnu Cesty domů na tel. čísle:  283 850 949 nebo 775 166 863.

Přeji Vám hodně sil v tomto těžkém období, kterým procházíte.

S úctou,

Petra Lovečková

Dotaz zodpovídá

Mgr. Petra Lovečková

sociální pracovnice

Poradna je tu pro vás

Zadejte dotaz