Péče o manžela - jaké mám možnosti fin. pomoci?

Odpověď na dotaz ze dne 14. února 2013 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, manžel po transplantaci ledviny a následkem snížení imunity a těžké osteoporózy přestal chodit a pohybuje se jen o francouzských holích. Po zlepšení situace odjel do lázní, kde vlivem nepozornosti personálu si přivodil dvojitou frakturu holenní kosti. Po následné rehabilitační péči je doma a chodí o francouzských holích. Dojde si pouze na WC, jinak se o něho musím postarat sama nebo požádát známé aby mu ohřáli oběd popř. poskytly jiné služby. Protože já musím chodit do práce a dcera navštěvuje vysokou školu mimo místo bydliště. Prosím o dpověď zda je možné pobírat na manžela nějaký sociální příspěvek a tím zaplatit nějakou sociální pracovnici, která by ho během dne navštěvovala. Děkuji moc za odpověď
Babu
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Zdravotní stav Vašeho manžela je vážný, následkem nemoci a zlomeniny holenní kosti chodí o francouzských holích. Staráte se o něj především Vy, anebo žádáte známé, aby v péči pomohli. Chtěla byste vědět, zda můžete získat nějaký finanční příspěvek, ze kterého byste hradila pečovatelku, která by Vám v péči o manžela pomohla.

Dobrý den,

péče o nemocného člověka je velmi náročná, zvláště pak zajištění všeho, v čem nemocný již není soběstačný. Kombinací péči nejbližších a sjednání pečovatelky se situace může změnit k lepšímu a Vám hodně ulehčit.

Doporučuji Vám zažádat o příspěvek na péči . Příspěvek na péči je poskytován osobám, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého stavu potřebují pomoc jiné fyzické osoby při péči o sebe a při zajištění soběstačnosti. Váš manžel bude sám rozhodovat o tom, kterým poskytovatelům pomoci příspěvek na péči předá a v jaké výši. To znamená, že z něj může být hrazena kupříkladu pečovatelka, která vypomůže v péči o Vašeho manžela.

Je třeba vyplnit Žádost o příspěvek na péči, přílohu Oznámení o poskytovateli pomoci a podat je (osobně, poštou nebo v podatelně) na příslušné pobočce Úřadu práce, pod který spadá Váš manžel dle trvalého bydliště. Zde také lze získat formulář, i další konkrétní informace.

Přeji Vám hodně síly v péči o manžela,

S pozdravem

Petra Lovečková