Partner má nádor močového měchýře a metastázy, chce se léčit, ale kouří a pije. Jak se k tomu postavit?

Odpověď na dotaz ze dne 20. června 2017 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, mému partnerovi (38 let, máme dvě malé děti) byl diagnostikován nádor močového měchýře pT3pN0 HG urotel, před rokem mu byl při radikální cystektomii nádor odstraněn, nasledovaly 4 cykly "mírné" chemoterapie. Nyní při kontrole se zjistilo, že má metastázy v plicích a jedno ložisko také v játrech. Jaká je prognóza(typ nádorů zatím nevíme partner dosud zcela zdráv ) ? Přichází v úvahu operace, nebo jen chemoterapie? Partner se už dříve úplně stáhl do sebe a hodně jsme se odcizili.Snažila jsem se ho všemožně přesvědčit, aby změnil životosprávu a hlavně přestal kouřit, bohužel marně. Myslela jsem, že po vyřčení diagnózy "rakovina plic " přestanou okamžitě kouřit všichni kuřáci ze strachu o život, ale asi se pletu? Navíc už dříve od problémů utíkal k alkoholu a teď pije ještě více. Jinak se léčit chce a je zcela spolupracující pacient. Já sama jsem bývalá kuřačka( dříve krabička denně, nyní nekouřím už 10 let), takže zastávám názor, že s kouřením se přestat dá, když je vůle. Problém vidím v jeho původní rodině, kde jsou samí silní kuřáci a mě to dost irituje. V kouření vidím největší zlo a také důvod, proč můj nejbližší milovaný člověk se dostal tam, kde je. Tchýně má prakticky pořád cigaretu u pusy a byť je jinak dobrý člověk, nenávidím ji za tohle, že si dál "spokojeně" vypaluje, jako by "se nechumelilo". Můj muž tu mou nenávist, byť jsem mu to nikdy přímo neřekla, cítí a už dříve mi řekl, že ze mně necítí při nemoci žádnou podporu. Jak ho mám podporovat, když sám u sebe nic nezmění dál "si jede" to svoje, tj. cigarety a alkohol? Můžete mi prosím poradit, jak se mám v dané situaci (k partnerovi) chovat? Jak odpustit, popřít to v sobě, že je něco v rozporu s mým vlastním naturelem? Mám být "hodná", dělat že to nevidím, dát partnerovi čas, podporovat ho, i když kouří a pije? Děkuji Jana N.
Jana Nová

Jano,
půjdu přímo k podstatě Vašeho problému. Představuji si, že pro Vašeho muže se staly cigarety a alkohol posledním potěšením a radostí, které mu ještě zůstaly. Dá se pochopit, že se chce léčit, ale o pití a kouření přijít nechce. Výsledek léčby je nejistý, průběh nepříjemný. S kouřením se přestat dá, to máte pravdu, ale aby k tomu byla ta „vůle“, jak píšete, musí mít člověk silnou motivaci. A tu Váš muž nemá. Chce žít toto období svého života s cigaretou a pitím, tak jako dřív. Nechce se připravil o tu poslední radost. A k Vaší tchyni – víte, k těm silným kuřákům ta cigareta už nějak neodmyslitelně patří, je součástí jejich životního stylu, provází je v okamžicích pohody i v situacích hrozivých a těžkých, kterým jsou zvyklí čelit a zvládat je právě s cigaretou v ruce. Zkuste v sobě nalézt takovýto nějaký úhel pohledu a pochopení. Zkuste to už kvůli Vašemu muži, abyste se mu vnitřně přiblížila. Potřebuje Vás u sebe jako tu, která chápe a rozumí. A nevadí, že vnitřně nesouhlasíte, to k chápavému postoji není třeba. Nemusíte jít proti svému přesvědčení, pochopení a nesouhlas se navzájem nevylučují. Přeji Vám hodně vnitřní síly a odvahy, třeba i k tomu, podívat se na věc trochu jinak.

S pozdravem

Jiří Černý

Pokud jde o váš dotaz na prognózu, mohu vám nabídnout statistické údaje – každý pacient je ale trochu jiný, každý reaguje na léčbu jinak a přežívání se tedy může u konkrétního pacienta lišit. Pro daný rozsah onemocnění, to znamená nádor močového měchýře, který se rozšířil do dalších částí organizmu je takzvané pětileté přežívání 30 – 40%. To znamená, že 3040% pacientů s podobným rozsahem přežije 5 let. Záleží na celkovém stavu nemocného, dalších možných přidružených nemocech a také reakce na dosavadní léčbu jak bude nakonec onemocnění probíhat.

S pozdravem

MUDr. Irena Závadová