Partner má cirhózu zjištěnou již 5 měsíců, je bolavý, oteklý, selhávají mu ledviny. Vrátí se domů z nemocnice?

Odpověď na dotaz ze dne 16. listopadu 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý den chtěla bych se zeptat partnerovi zjistily cirhózu jater před 5 měsíci,jeho zdravotní stav byl po dobu 5mesicu špatný abstynoval celou dobu,dodržoval dietu.Za těch 5mesicu byl hospitalizován asi 4 krát,s komplikacemi neokysličená krev problémy ze zády,nyní je na tom zle selhávají mu ledviny nemoci nemůže dýchat je celý oteklý a bolavý.Myslite že je ještě šance na to že se dostane z nemocnice živý?Moc prosím tento stav má 6ty den.Dekuji
Marika
Váš partner má pokročilou jaterní cirhózu, v posledních měsících byl opakovaně hospitalizován pro komplikace a nyní mu ještě selhávají ledviny. Ráda byste věděla, jak je jeho stav vážný.

Vážená Mariko,

já vám bohužel nejsem schopna odpovědět, jaterní cirhóza s dalšími komplikacemi představuje natolik komplexní zdravotní problém, že jen ošetřující lékař, který zná podrobnosti, výsledky laboratorních a zobrazovacích vyšetření, dosavadní průběh a další důležité informace, může dobře zhodnotit, zda je reálná šance, že se partner zotaví a vrátí se zpět domů. Je pochopitelné, že máte velké obavy a chybí vám informace, bohužel však není možné bez dalšího bližšího pohledu cokoli bližšího napsat. Snad jen velmi obecně, stav který popisujete je nepochybně velmi vážný a vedl by mě k obavám o život vašeho partnera. Znovu ale připomínám, že jde o konstatování, bez jakýchkoli znalostí o celkovém stavu partnera.

Moc vám doporučuji, vyptejte se ošetřujícího lékaře. Sepište si důležité otázky, ve stresu snadno zapomeneme, co vše jsme potřebovali vědět. Můžete se také obrátit na nemocniční sociální pracovnici, která sice nemá odpovědi ohledně vývoje nemoci, nicméně vám může být podporou při řešení jiných důležitých věcí.

Přeji vám hodně sil

MUDr. Irena Závadová