Pacient s karcinomem jazyka týden po chemoterapii kašle krev a sraženiny, pije alkohol i kouří. Kolik má času?

Odpověď na dotaz ze dne 28. července 2019 zobrazit původní dotaz
Dobrý deň pacient ktory týždeň po chemoterapii chrchle krv a zrazeniny pri karcinome jazyka v 4 stadiu co to znamená? Okrem toho aj fajčí a pije vodku prosím o odpoved ako dlho bude trvať kým zomre? Ďakujem za odpoveď
Renáta banasova

Dobrý den, paní Renáto.

Bohužel Vám nemohu dát konkrétní odpověď. Karcinom jazyka ve 4. stádiu je jistě velmi pokročilé onemocnění bez možnosti vyléčení. Chemoterapie byla pravděpodobně zvolena, aby postup onemocnění zpomalila a zabránila nepříjemným komplikacím. Pokud dochází k vykašlávání krve, tak je velmi pravděpodobné, že se nádorové ložisko rozpadá a pokud dojde k postižení větší cévy, může být krvácení masivnější a může tedy znamenat bezprostřední ohrožení života. To ale nedokážu jen podle popisu zhodnotit. Kouření a alkohol si myslím v takto pokročilém stádiu onemocnění nebude mít výrazný vliv na délku života, tedy nemyslím si, že by kouření a alkohol situaci zhoršoval a život zkracoval. Pokud se jedná o závislost, tak by náhlé odnětí cigaret a alkoholu mohlo naopak způsobit nepříjemné stavy jako delirium. Délka života závisí na tom, ve kterých orgánech a v jakém rozsahu je nádor rozšířen, zda výrazně ohrožuje funkci životně důležitých systémů – játra, mozek, plíce, hrtan, průdušnice, jícen. Lépe by Vám na tuto otázku dokázal odpovědět ošetřující lékař, který zná přesný rozsah a průběh nemoci, jak rychle se stav zhoršuje, jak je na tom nemocný s výživou a celkovou sílou. Obecně je to u nádorových onemocnění tak, že pokud se stav zhoršuje z měsíce na měsíc, tak délka života bývá řádově v měsících, pokud se stav zhoršuje v průběhu týdnů, tak i dožití bývá v týdnech.

Pokud je pro Vás časový odhad důležitý, neváhejte se zeptat lékaře. Asi Vám také neodpoví přesně, ale nějaký odhad by mohl mít. Lékaři jen velmi zřídkakdy toto téma otevírají z vlastní iniciativy, proto je zapotřebí se ptát zcela konkrétně. Například zda by to mohly být týdny či měsíce a jaké komplikace a další průběh by se dal očekávat.

Přeji Vám hodně sil.

S úctou

MUDr. Katarína Vlčková