Ovlivní přerušení studia nárok na sirotčí a vdovský důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 29. ledna 2015 zobrazit původní dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od roku 2006 pobírám sirotčí důchod a matka vdovský důchod. V únoru 2015 mi bude 19let a matka měla v roce 2014 50let. A chtěla bych se zeptat, jestli by nám důchod zůstal pokud bych teď přerušila studium a v září znova pokračovala. Děkuji moc za Váš čas a za informace.
Iveta
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Ptáte se, zda Vám zůstane nárok na [sirotčí důchod a Vaší matce nárok na důchod vdovský, pokud studium nyní přerušíte.

Dobrý den, slečno Iveto,

pobíráte sirotčí důchod po otci od roku 2006, je Vám 19 let a nárok na sirotčí důchod máte z důvodu soustavné přípravy na budoucí povolání. Tudíž jste nezaopatřeným dítětem a Vaše matka má tedy nárok na vdovský důchod.

Ptáte se, zda Vám zůstane nárok na důchod sirotčí a Vaší matce nárok na důchod vdovský, pokud studium nyní přerušíte.

V případě že studium přerušíte, jste povinna do 8 dnů nahlásit tuto skutečnost na Českou správu sociálního zabezpečení. Poté bude Vám i matce nárok na důchod pozastaven. Pokud studium na denním oboru obnovíte, je potřeba zaslat na Českou správu sociálního zabezpečení potvrzení o studiu (opět do 8 dnů) a nárok na důchody Vám bude oběma obnoven až do té doby, dokud nedostudujete nebo dosáhnete 26 let věku. Pro obnovení důchodu pro Vaši matku je potřeba, abyste začala opět studovat do 2 let od přerušení studia.

Pro získání přesných informací k Vaší konkrétní situaci, doporučuji obrátit se na Českou správu sociálního zabezpečení na tel.: 257 062 860, kde po uvedení Vašeho rodného čísla a rodného čísla Vaší maminky zjistíte podrobné informace.

Přeji vše dobré, s pozdravem

Markéta Draxlerová