Ovdověla jsem v lednu 2010, jsem ročník 1966 a děti nemám. Kdy mohu žádat o vrácení vdovského důchod?

Odpověď na dotaz ze dne 25. října 2016 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,vim že těchto odpovědí tu bylo víc,ale protože tomu moc nerozumím,chci se zeptat konkrétně.Ovdověla jsem v lednu 2010.Manželovi bylo 47 let.Ja jsem ročník 1966.Kdy tedy bych mohla ja žadat o vraceni vdovskeho důchodu?Děti jsme spolu neměli.Děkuji předem za odpověď,hezký den.
nefertiti
Pozor, tato odpověď je více než 6 měsíců stará a nemusí proto být již aktuální!
Píšete, že jste ovdověla v lednu 2010, manželovi bylo 47 let, sama jste ročník 1966 a neměli jste spolu děti. Ptáte se, kdy můžete žádat o vrácení vdovského důchodu.

Dobrý den,

rozumím tomu, že je těžké se v zákonných podmínkách zorientovat. Zákon říká, že vdova má nárok na vdovský důchod po manželovi, který byl poživatelem důchodu nebo ke dni smrti splnil podmínku potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní nebo starobní důchod (i předčasný starobní důchod) a nebo zemřel následkem pracovního úrazu (dle zákona č.306/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, s účinností od 1.1. 2012). Současně vdovský důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela nebo déle, splňuje-li pozůstalá osoba některou z níže uvedených podmínek a zároveň se znovu neprovdala. Pokud po roce nesplňuje vdova níže uvedené podmínky, začíná běžet dvouletá lhůta, ve které lze o obnovení vdovského důchodu požádat.

Nárok na důchod po uplynutí jednoho roku získáváte pokud:

  • pečujete o nezaopatřené dítě (mladší 26 let),
  • pečujete o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • pečujete o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), nebo stupni III (těžká závislost), nebo stupni IV (úplná závislost),
  • jste invalidní ve třetím stupni.
  • dosáhla jste alespoň věku o 4 roky nižšího, než činí důchodový věk, (stanovený podle § 32 výše uvedeného zákona) – což je pro Vás aktuálně 61 let a 2 měsíce věku, pokud platí rok narození 1966 a bezdětnost.

Vašemu dotazu rozumím tak, že jste rok vdovský důchod po manželovi pobírala a následně nesplnila podmínky pro nárok na důchod po uplynutí jednoho roku. Tím pádem již bohužel uplynula dvouletá doba, kdy lze o obnovu důchodu žádat. Pokud je tomu jinak a vdovský důchod jste pobírala déle a nárok Vám zanikl méně než před dvěma lety, můžete žádat o obnovu. Pokud jste vdovský důchod nikdy nepobírala, pětiletá lhůta, ve které lze žádat o obnovu, bohužel již také vypršela.

Pro bližší informace doporučuji kontaktovat Call centrum České správy sociálního zabezpečení na tel. 257 062 860.

Přeji hodně štěstí.

S pozdravem

Veronika Drnková