Ovdověl jsem v roce 1995 a letos mi bude 58 let. Mám nárok na obnovu vdoveckého důchodu?

Odpověď na dotaz ze dne 6. února 2020 zobrazit původní dotaz
Dobry den.prosim o radu.v roce 2012 mi byl naposledy vyplacen vdovsky duchod ktery jsem pobiral po zemrele manzelce od 1995 .po dovrseni synovych 26 let mi byl duchod odebran.letos mam 58 let.mam narok na obnovu a znovu vyplaceni vdovskeho duchodu? Predem dekuji za odpoved.vojtech
Vojtech
Píšete, že jste od roku 1995 vdovcem. Do roku 2012, do 26 let věku syna, jste pobíral vdovecký důchod. Letos Vám bude 58 let. Ptáte se, jestli máte nárok na obnovení vdoveckého důchodu.

Dobrý den, pane Vojtěchu,

jelikož jste ovdověl v době před změnou zákona č. 155/1995 Sb. (účinného do konce roku 1995), vztahuje se na Vás znění zákona před úpravou z roku 1996. Z toho, co píšete, usuzuji, že se ptáte na podmínku věku pro pobírání nebo znovuobnovení vdoveckého důchodu. Pokud tedy přihlédnu k zákonu z této doby, musel byste do jednoho roku po ukončení pobírání vdoveckého důchodu (do roku 2013) dosáhnout věku 50 let. Nejsem si jistá, jestli tato podmínka byla u Vás splněna.

Na České správě sociálního zabezpečení mi bylo doporučeno, abyste se přesto pokusil podat žádost o obnovu vdoveckého důchodu na místním oddělení úřadu – OSSZ, jelikož podobných případů je již málo a bylo by dobré ten Váš prověřit. Pracovníci projdou Váš spis a dají Vám přesné informace, zdali máte či nemáte na obnovu vdoveckého důchodu nárok.

S přáním všeho dobrého

Olga Stránská