Otec zemřel, dědíme po něm matka a tři děti. Jsem v exekuci, bratr má také nějaké dluhy. Mám odmítnout dědictví?

Odpověď na dotaz ze dne 30. března 2021 zobrazit původní dotaz
Dobrý den,prosím o radu .Zemřel mi otec ,nyní se ozvala notářka.Po otci zůstal byt ve kterém bydlí matka , jsme tři děti.Já a mám dluhy a chci dědictví odmítnou,.tak se chci zeptat jestli to mám odmítnout u notářky.Na to abych exekuce zaplatila nemám a nechci ohrozit ani matku.Bratr má také nějaké dluhy.Předem děkuji za radu P.Sch.
Pavla

Dobrý den,

dědictví je možné odmítnout buď ústním prohlášením před notářem nebo písemným prohlášením zaslaným notáři. Důležité je nepromeškat měsíční lhůtu k odmítnutí dědictví. O této lhůtě budete poučeni notářem. Současně je třeba upozornit, že pokud máte dluhy, které jsou už nyní řešeny v exekučním řízení, může být odmítnutí dědictví posuzováno jako snaha o zkrácení pohledávek věřitelů. Věřitel se pak může domáhat určení neúčinnosti odmítnutí dědictví tzv. odpůrčí žalobou u soudu.

Moc bych doporučovala Vaši situaci konzultovat s advokátem. Při lepší znalosti Vaší situaci bude schopen poradit Vám, jak nejlépe postupovat. Věřím, že se Vám podaří najít řešení, které zároveň ochrání dědictví pro matku a zároveň Vám umožní vyrovnat dluhy a předejít případným sporům s exekutorem a věřiteli.

S pozdravem

Barbora Vráblová